111-ата сесия на Международната конференция на труда завърши успешно
21 Юни 2023 Новини
На 16 юни 2023 г. завърши успешно 111-ата сесия на Международната конференция на труда /МКТ/, първата сесия на МКТ на новоизбрания генерален директор на МОТ Жилбер Хоунгбо. Повече от 5000 делегати, представляващи правителства, работници и работодатели от 187-те държави-членки на МОТ участваха в събитието. Тази година мащабното международно събитие премина под призива за социална справедливост.
17-членната тристранна национална делегация с ръководител Иванка Шалапатова, министър на труда и социалната политика на Република България, участва активно във всички комитети на 111-ата сесия на МКТ. Българската национална делегация допринесе за изработването на нов международен стандарт в областта на качественото чиракуване, за приемането на заключения относно справедливия преход към екологични и устойчиви икономики и общества за всички и относно стратегическата цел за закрилата на труда, както и за постигането на консенсус при приемането на Програмата и бюджета на Международната организация на труда /МОТ/ за периода 2024-2025 г.
Изказвания в пленарна зала освен ръководителят на националната делегация направиха също така делегатът на българските работодатели г-н Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/, и делегатът на българските работници г-н Пламен Димитров, президент на Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/.
В изказването си на 7 юни 2023 г. Цветан Симеонов подчерта, че за българските работодатели е важно да не се допусне политизация на трудовите отношения и да се постигне баланс между мерките за укрепване на икономиката и тези за подобряване на жизнената среда. Във връзка с дискусиите за минималните работни заплати обясни, че измененията в националното трудово законодателство са в противоречие на европейските директиви и не водят до прилагането на Конвенция 131 на МОТ, предвиждаща механизъм за определяне на размера на минималната работна заплата.
В своето изказване на 13 юни 2023 г. Пламен Димитров подчерта, че намаляването на неравенството в доходите изисква прилагането на многостранен подход, съдържащ политики за осигуряване на справедливо заплащане, включително достатъчни за издръжка минимални работни заплати и засилено колективно договаряне. Г-н Димитров изложи визията си за нов обществен договор, ориентиран към човека и гарантиращ справедливост. Според него сред ключовите елементи на този договор са осигуряването на минимални работни заплати, засилването на колективното договаряне на всички равнища и във всички сектори и равното заплащане за труд с еднаква стойност между жените и мъжете.
На 12 юни 2023 г. за втори път в историята беше приета резолюция по член 33 от Устава на МОТ. Приетата с широко мнозинство след проведено гласуване резолюция има за цел да осигури спазването от правителството на Беларус на препоръките на Анкетната комисия на МОТ по отношение на Конвенция № 87 за свободата на сдружаване и закрила на правото на организиране от 1948 г. и Конвенция № 98 за правото на организиране и на колективно договаряне от 1949 г.
На 13 юни 2023 г., след оживени и трудни дебати участниците в 111-ата сесия на МКТ успяха да постигнат консенсус за приемането на амбициозната Програма и бюджет на МОТ за периода 2024-2025 г. Въпреки различията, изразени по някои въпроси, правителства, работници и работодатели се обединиха около ангажимента за борба с всички форми на дискриминация и изключване на каквато и да е основа.
На 14 и 15 юни 2023 г. се проведе Срещата на високо равнище за света на труда под надслов „Социална справедливост за всички“, в рамките на която беше разгледана инициативата на новия генерален директор МОТ Жилбер Хоунгбо за създаването на Глобална коалиция за социална справедливост. Делегатът на българските работници Пламен Димиртов беше говорител в панела, посветен на преодоляването на неравенствата, неформалната икономика и приобщаването. Той се спря на нарастващото неравенство в доходите в световен мащаб като изтъкна, че производителността расте, но работещите получават по-малко. Той посочи, че справедливото данъчно облагане, политиките за осигуряване на справедливо заплащане и засиленото колективно договаряне са от ключово значение за намаляване на неравенството в доходите. В изложението си Пламен Димитров засегна и проблема с навлизането на изкуствения интелект и въздействието му върху света на труда.
След проведено гласуване на 15 юни 2023 г. с почти пълно мнозинство 111-ата сесия на МКТ прие Препоръката относно качественото чиракуване. Тя има за цел да подпомогне хората от всички възрасти в придобиването на умения, повишаването на квалификацията и преквалификацията. Предоставена е ясна дефиниция за чиракуването като се уточняват стандарти за качествено чиракуване, включително права и закрила на чиракуването.
МКТ одобри Насоките на МОТ за справедлив преход към екологично устойчиви икономики и общества като основа за действие и основен източник при създаването на политики.
Делегатите приеха и резолюция относно стратегическата цел за закрила на труда, която очертава пътя напред към по-приобщаваща, адекватна и ефективна закрила на труда за всички работници и създава основа за разработване на план за действие.
Пленарното заседание одобри доклада на основния надзорен орган на МОТ – Комитетът по прилагане на стандартите. Комитетът обсъди Общото проучване относно постигането на равенство между половете на работното място и разгледа 24 отделни казуса по държави, свързани със спазването на конвенциите на МОТ. В заключенията на Комитета се подчерта спешната необходимост от премахване на всички форми на дискриминация в областта на заетостта и професиите, гарантиране на пълна и ефективна закрила на майчинството и гарантиране на правото на работа за работниците със семейни задължения.