Участие на министър-председателя в първата Среща на върха за мир в Украйна
24 Юни 2024 Новини
На 15-16 юни в курортното селище Бюргенщок в живописната местност над Фирвалдщетерзее в швейцарските Алпи, при изключителни мерки за сигурност, Швейцария организира първата Среща на върха за мир в Украйна. На форума бяха представени 101 държави - главно на ниво държавни и правителствени ръководители, респ. министри на външните работи, и международни организации. Домакин на Срещата бе федералният президент на Конфедерация Швейцария и федерален съветник (министър) на отбраната, защитата на цивилното население и спорта - г-жа Виола Амхерд, а модератор на форума бе федералният съветник на външните работи г-н Игнацио Касис. От българска страна във високия форум участва министър-председателят и министър на външните работи г-н Димитър Главчев.
Целта на форума бе участниците на глобално ниво да разискват въпоси на ядрената сигурност, продоволствената сигурност и хуманитарната помощ, вкл. размяна на военнопленници и отвлечени украински деца и да създадат доверие между страните в конфликта, както и платформа на разбирателство за организиране на втора Среща на върха за търсене на решение на кризата, спиране на войната и постигане на мир, в която да участват и двете страни по конфликта.
Българският премиер направи изказване в рамките на тематичната сесия „Осигуряване на ядрена безопасност и сигурност в Украйна“. Той подчерта, че бъдещето на ядрената енергия зависи от споделената отговорност и решителност. „Не трябва да позволяваме ядрените технологии да се използват за изнудване и агресия. Трябва да направим всичко възможно, за да защитим ядрената безопасност и сигурност на Украйна, Европа и света“, изтъкна той. България подкрепя целите за ядрена безопасност, заложени във „Формулата за мир“ на украинския президент Володимир Зеленски и приветства усилията, които полага МААЕ. Премиерът припомни, че ситуацията в Украйна по отношение на ядрената безопасност и сигурност е сериозна и отговорността за това е изцяло на Русия. Запорожката атомната електроцентрала е окупирана от Русия вече повече от две години, в нарушение на нормите на МААЕ за ядрена безопасност и сигурност. Превръщането на най-голямата АЕЦ в Европа във военна база той характеризира като проява на груба безотговорност. Българският министър-председател отбеляза, че с действията си Русия не само излага на риск световната общност, но и сериозно подкопава доверието в бъдещото развитие на ядрената енергетика, което е недопустимо. В рамките на изказването си министър-председателят акцентира и върху постигнатия от България съществен напредък в диверсификацията на доставките на ядрено гориво чрез елиминиране на зависимостта от досегашния единствен руски доставчик и развива перспективно сътрудничество със световни лидери в сектора като „Уестингхаус“ и „Фраматом“.
В рамките на форума българският министър-председател имаше възможност за кратки двустранни срещи с редица партньори, участващи в конференцията, сред които - президентите на Швейцария, Украйна, Финландия, Северна Македония, премиерите на Канада, Германия, Австрия, Лихтенщайн, външните министри на Швейцария, Турция, Лихтенщайн и др.
Заключителната декларация от Срещата в Бюргенщок бе подкрепена от мнозинството на участващите държави - общо 79 държави и 6 организации (до 19 юни). Това отразява желанието на държавите да дадат своя принос към мирния процес. Позициите в трите обсъдени области създават основа на доверие. В рамките на Срещата бе обсъдена и необходимостта от включване на всички страни в конфликта. Китай и Русия не участваха в Срещата на върха - Русия не е била поканена след заявеното публично нежелание на страната за участие още в процеса на подготовката на форума. Представителите на Бразилия, Индия и Южна Африка участваха във форума, но не подкрепиха Заключителния документ. Руанда първо е заявила подкрепа, но впоследствие я е оттеглила, а Индонезия и Тайланд - държави, които се стремят да поддържат баланс между Запада и Китай, не подкрепиха декларацията вероятно поради важността на китайските инвестиции за икономиките им.
Политическа среща на толкова високо ниво рядко е била организирана в Швейцария. След Срещата на върха домакинът - федералният президент г-жа Виола Амхерд, заяви: „Постигнахме това, което можеше да се постигне при тези обстоятелства.... Декларацията от Срещата на върха изпраща силен сигнал, че са необходими промени. Има общи идеи за справедлив и траен мир“. Президентът на Украйна г-н Володимир Зеленски приветства „първите стъпки към мир“ на Срещата и заяви, че Заключителната декларация остава „отворена за присъединяване от всеки, който зачита Хартата на ООН“.