Тематично посещение на „Върхът на Европа“ – Юнгфрауйох в Алпите
09 Юни 2023 Новини
На 29 май Федералното министерство на външните работи на Конфедерация Швейцария организира за дипломатическия корпус в Берн посещение в Кантон Валис на връх Юнгфрауйох (Jungfraujoch) - в Алпите, наричан още „Върхът на Европа“, на близо 3571 метра надморска височина. Домакин бе държавният секретар - посланик Ливиа Леу, водеща преговорите на Конфедерация Швейцария с Европейския съюз.
На върха е разположена научно-изследователската станция с обсерватория - „Сфинкс“, и 4 лаборатории. На нейната платформа проф. Маркус Лойенбергер, директор на Университета в Берн, и проф. Силвио Декуртинс, президент на Университета в Берн, представиха на гостите развиваната тук научно-изследователска дейност в сътрудничество с редица европейски научни центрове и университети в сферата на метеорологията, глациологията, изследването на лъченията, астрономията, физиологията и медицината.
Автоматизираната метеорологична станция на върха е една от най-модерните в света и същевременно най-високо разположената в Европа. Тук се осъществява мониторинг на атмосферата и се изследва формирането на облаците. До станцията се достига с вертикален високоскоростен асансьор, построен в скалите, с височинна ралика от над 111 метра.
В програмата за дипломатите бе включен и доклад на професора по глациология Даниел Фариноти от Университета в Цюрих, който представи съвременните изследвания в сферата на климатичните промени и възможностите за запазване на обкръжаващата ни среда и климата чрез човешки дейности и действия. Своята презентация проф. Фариноте организира на ледника Алеч (Aletschgletscher) в Алпите, недалеч от Юнгфрауйох.
До връх Юнгфрауйох се достига с две зъбчати железници, идеята за които възниква преди повече от столетие у швейцарския индустриалец Адолф Гайер-Целер, наричан „кралят на железниците“, който проектира тунел през Айгер и Мьонх, и „зъбчатката“ до Юнгфрауйох. Неговите намерения срещат силна подкрепа сред местното население, което веднага разбира големия туристически потенциал на тази идея. При ясно време от Юнгфрауйох се разкрива изключително красива панорама - виждат се наоколо няколко трихилядника в Алпите, а погледът стига до Италия, Франция и Германия. Планината е голямо предизивикателство за много туристи от цял свят, за алпинисти, скиори и почитатели на природната красота.
През 1912 година е открита железопътната линия до Юнгфрауйох. Строителството на най-високата железница в Европа е продължило 16 години, а цената й възлиза на 16 милиона швейцарски франка - два пъти повече от предвиденото. Реализирането на проекта е свързано изключително с ръчен труд, осъществен главно от стотина италиянски работници.
В тематичната екскурзия за дипломатическия корпус участва посланик Ради Найденов.