Среща на посланик Светлан Стоев със семейство Екман
11 Март 2015 Новини
Посланик Светлан Стоев се срещна на 6 март с дванадесет представители на шведската фамилия Екман, които до 1971 г. са били собственици на сградата, в която се помещава българското посолство в Стокхолм, която впоследствие е закупена от българската държава за нуждите на мисията.
Сградата е построена в периода 1878-1880 г. и е подарък за Алба Мария Екман-Лангескьолд от нейния баща Йохан Оскар-Екман, който е принадлежал към знатната гьотеборгска фамилия Екман. Той е бил търговец, политик, филантроп, дарител, член на шведската Асоциация на производителите на стомана и на Горната камара на шведския Риксдаг.
Алба Екман се омъжва през 1893 г. за Карл Лангескьолд, финландско-шведски барон, банкер, депутат и икономист. През 1895 г. става Главен изпълнителен директор на Скандинавската банка, а в периода 1901–1912 г. той е управител на Риксбанк, която става централната банка на Швеция от 1900 г. Умира през 1925 г.
Алба Екман е известна с това, че през Втората световна война финансира амбулаторна педиатрична клиника за превенция на туберкулоза, която се помещава в преустроен за тази цел автобус. В рамките на 3 години са прегледани 25 000 деца. Почива на 85 години през 1959 г. в сградата на Карлавеген 29. Удостоена е с множество медали за заслуги както от Швеция, така и от Финландия.
Карл Лангескьолд и Алба Екман имат две дъщери и двама сина. Сред потомците на тази знатна фамилия, на срещата присъстваха: Гунел Екман, 93 годишна, внучка на Карл и Алба; нейните синове, снахи и внуци - Петер Екман и съпругата му Анн-Мари; Карл-Густаф Екман и съпругата му Гунила; Хенрик Екман и съпруата му Анита; Мариа Екман, правнучка, Микаел Екман, правнук и годеницата му Сали Лонгворт; Йохан Екман, правнук; Рикард Екман, правнук.
В началото на срещата българският посланик запозна гостите с основните функции на сградата на българското посолство, с историята на двустранните отношения между България и Швеция, задълбочаването им особено след присъединяването на България към ЕС, отбелязването на годишнини, събития, визити, провеждането на културни прояви, превръщането на тази историческа и архитектурна сграда в своебразен „Дом на България“ в сърцето на Стокхолм. Бе споменато, че в Кабинета на посланик един кът е онагледен със снимки и факти от историята на сградата и нейните предишни собственици, че българската държава съхранява паметта и се стреми да поддържа в приличен вид архитектурната цялост и облик на фасадата и нейните помещения вътре.
На членовете на семейството бе показана изложбата, посветена на дипломатическите отношения и тяхното съвременно развитие, като особен акцент заеха реализираните държавни посещения през 2000 г. на Крал Карл ХVIГустаф и Кралица Силвия в България и през 2007 г. на президента на Р България Георги Първанов и неговата съпруга в Швеция. По този повод бе споменато, че в миналото, като дете, Крал Карл XVIГустаф е бил чест гост на семейството и близките им отношения продължават и до ден днешен.
Гостите бяха разведени из салоните на посолството, което събуди много спомени и умиление у тях за прекараните години в тази сграда. Силно развълнуван от радушния прием и сърдечност, Гунел Екман призна, че е дошла „със свито сърце и вълнение“, незнаейки какво ще завари вътре в сградата, но след чутото и видяното е спокойна, че техният бивш роден дом „е в добри ръце“.
Гостите прегърнаха идеята да се направи брошура за историята на сградата и нейните обитатели в исторически план, като се допълни със снимки от техния семеен албум.
В края на срещата посланик Стоев подари на гостите рекламни материали за България, български вина и мартеници.