Посланик Васил Петков бе гост на годишния събор на Съюза на словаците от България
16 Октомври 2024 НовиниНа 12 октомври т.г. в град Търнава се състоя превърналия се в добра дългогодишна традиция от 1989 г. насам годишен събор на Съюза на словаците от България. По покана на председателя на съюза д-р Катка Конярикова, която е неизменен гост на всички събития, организирани от Посолството ни, официален гост на събора за трета поредна година бе извънредният и пълномощен посланик на Република България в Словашката република Васил Петков.
В словото си към участниците в събитието българският посланик благодари сърдечно за топлото гостоприемство, сплотеността, неувяхваща жизненост и дружелюбие, които усеща при всяка своя среща с членове на съюза, които се явяват естествен мост на дружбата между приятелските народи на двете страни.
„Благодаря Ви от цялото си сърце за годините, прекарани в България, за вашата всеотдайност към страната ни, за труда, който сте положили, за да се развива успешно нашето Отечество, за това, че пазите за поколенията жив спомена си за България, която се явява и ваша втора Родина!“, изтъкна посланик Петков. Той нарече удивителен начина, по който и по-младите поколения словаци, достойни наследници на своите предци, грижливо пазят спомена за тях, живеели в периода 1884-1950 г. в мир, разбирателство и приятелство с местното българско население – основно в Плевенско, в селата Горна Митрополия, Подем, Бръшляница и Войводово, предавайки своя опит и знания за изграждането на младата ни държава. До ден днешен техните потомци говорят прекрасен български език, съхраняват и почитат българските традиции, наред със словашките. Посланик Петков увери участниците, че в лицето на България и Посолството на Република България в Словашката република те имат искрени приятели, които са винаги зад тях и техните начинания.
Преселването на словаци в България датира от периода 1884 - 1907 г. , когато от различни части на бившата Австро-Унгария те емигрират към България и се включват активно в подпомагане строителството на младата ни държава. В периода 1946 – 1960 г. близо 95 % от тях се завръщат в тогавашна Чехословакия, за да се включат в нейното изграждане.