България участва за първи път в отбелязването на Европейския ден на езиците в Лисабон
30 Септември 2019 Новини
Тазгодишното издание на Европейския ден на езиците бе отбелязано в Лисабон на 28 септември в столичния парк „Кампо гранде“. Това бе и първото участие на България в отбелязването на Европейския ден на езиците в Португалия. Страната ни бе представлявана от доц. д-р Антония Радкова, лектор по български език и култура във Филологическия факултет на Лисабонския университет, български студенти – доброволци, координирани от Димитър Атанасов, студент трети курс по специалността „Португалска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който е в Португалия по линия на програмата „Еразъм“, както и от дипломат в българското посолство в Лисабон.
Българският щанд предложи разнообразни информационни и рекламни материали за страната ни, включително като атрактивна туристическа дестинация, както и специален пункт за общуване на български език. Доц. д-р Антония Радкова разпространи специално подготвена информационна брошура за курсовете по български език и култура, които се провеждат във Филологическия факултет на Лисабонския университет.
Посолството на България в Лисабон изказа благодарност на доц. д-р Антония Радкова и на българските студенти – доброволци, за ангажираността им и за активното им участие в това събитие, което допринесе за популяризирането на България и на българския език в Португалия, както и за повишаването на интереса към страната ни като интересна туристическа дестинация. От своя страна българските студенти проведоха разговори на български език с желаещите португалски и други чуждестранни граждани.
Българското участие премина при засилен интерес. Показателен и същевременно интригуващ в това отношение е случаят с млад бразилски гражданин, работещ в Португалия, който още в самото начало на събитието сподели с нашите представители, че е започнал да изучава български език изцяло по собствена инициатива.
Събитието бе организирано от делегацията на ЕК в Португалия, ЕУНИК – Португалия, председателстван на ротационен принцип от „Гьоте институт“, Лисабонския университет, Центъра за славянски и езици и култури към Лисабонския университет, Висшия институт за образование и наука на Португалия и др.. В събитието се включиха активно представители на културните институти и посолствата на Австрия, България, Германия, Грузия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Полша, Румъния, Финландия, Франция и Хърватия.