Участие на български модул от Столична община в международен проект „BALANCE – Мащабно управление на земетресенията на Западните Балкани чрез съвместни дейности по трансгранично сътрудничество"
10 Октомври 2022 Новини
В периода 10-14 октомври 2022 г. в Которския залив, в Черна гора се провежда уникално международно учение по европейски проект „BALANCE – Мащабно управление на земетресенията на Западните Балкани чрез съвместни дейности по трансгранично сътрудничество“ с участието на български модул от Столична община за издирване и спасяване в градска среда.
Останалите държави-партньори в учението са Черна гора, Испания, Италия, Гърция, Кипър, Хърватия и Албания.
Българският модул се състои от 37 служители, два държавни военно-транспортни самолета Spartan C-27J, пет аварийно-спасителни автомобила, три лекотоварни автомобила, една линейка, автомобил за реакция при наличие на инциденти и аварии с опасни химически вещества и др.
Проектът BALANCE ще предостави многостранен отговор за намаляване на риска от бедствия в силно предразположени региони и страни, които не разполагат с институционален капацитет за управление на риска при бедствия, предоставяне на адекватна реакция при такъв вид събития и цели подобряване на координацията, взаимодействието и уменията на ръководния и оперативен капацитет при предоставянето на помощ в областта на гражданската защита.
Сценарият на самото учение с българско участие в Которския залив предвижда реакция при силно земетресение с магнитуд 6,6 по Рихтер, огнища с дълбочина 16 км, на около 8 км южно от гр. Херцег Нови.
Участието на българския модул в учението се реализира с подкрепата на президента на Република България – Румен Радев и с активното съдействие на българското посолство в Черна гора, което положи огромни усилия за да осигури на екипа от Столична община пълна институционална подкрепа от черногорските власти.
С извънредно решение на правителството на Черна гора българската страна беше освободена от заплащане на летищни такси за кацане, отлитане и разтоварване на двата държавни военно-транспортни самолета Spartan C-27J, а в допълнение за пристигащите по суша моторни превозни средства, част от българския модул, беше осигурен постоянен полицейски ескорт от границата с Албания до мястото на провеждане на учението.
Посланик д-р Меглена Плугчиева и Васил Дурев, втори секретар посрещнаха днес лично на летище Тиват участниците в учението от българска страна – събитие, което беше отразено и от представители на местните медии.