Посолството на Република България в Черна гора представи изложбата „Манастирските библиотеки в южнославянските земи и Русия през XIV-XVI век“
24 Май 2021 Новини
По повод 24-ти май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с любезното съдействие на авторския колектив от учени от Кирило-Методиевския научен център към Българска академия на науките и Руската академия на науките, Посолството на Република България в Черна гора представи на дипломатическите мисии, международните организации и черногорските институции, медии и широка общественост изложбата „Манастирските библиотеки в южнославянските земи и Русия през XIV-XVI век“ в електронен вид.
С гордост отбелязахме още и факта, че от датата на присъединяването на България в ЕС, 1 януари 2007 г. кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз заедно с латинската и гръцката, а през 1980 г. папа Йоан Павел II обявява създателите на азбуката, светите братя Кирил и Методий за покровители на Европа и ги нарича «мост между Изтока и Запада, допринесли значително, както за културното израстване на Стария континент, така и за образованието на поколения европейци.».
Настоящата експозицията запознава зрителите със сложния и дълъг процес от създаване на книжно тяло до неговата употреба и съхранение. Показани са технологията, процеса на създаване на ръкописи и начините на тяхното използване, разпространение и съхранението им в манастирските библиотеки.
Първата част на изложбата представя книжовната дейност в нейната специфика, материали, инструменти, технология, основни видове писмо и украса.
Втората част на изложбата развива темата за типовете ръкописи, датирани от края на XIII до края на XVI в. и използвани в манастирския богослужебен цикъл - евангелия, апостоли, псалтири, както и ръкописи, различни от библейските.
В третата част от изложбата са показани някои от православните манастири, които са били водещи книжовни центрове през XIV – XVI в. в България, Русия, Света гора на Атон и Сърбия. Във всеки един от включените манастири и до днес се съхраняват в богати библиотечни фондове отделни ръкописи, четвероевангелия, псалтири и други богослужебни книги, а в някои от тях своята дейност са развивали изтъкнати книжовници.
Изложбата бе посрещната с огромен интерес и предстои да бъде представена и на открито на табла в центъра на столицата на Черна гора – Подгорица, като официалното откриване ще бъде направено от посланика на Република България в Черна гора д-р Меглена Плугчиева съвместно с кмета на града Иван Вукович на 26.05.2021 г.