Генералното консулство в Битоля и Университетската библиотека при СУ „Св. Климент Охридски“ поставиха началото на честванията на Климентовите дни
21 Ноември 2024 Новини
На 18.11.2024 г., Генералното консулство на България в Битоля и Университетската библиотека при Софийският университет (СУ) "Св. Климент Охридски" отбелязаха с обща проява предстоящите Климентови дни, с които Софийската Алма Матер чества ежегодно своя патронен празник. По време на събитието бе представена изложбата, подготвена от Университетската библиотека „Любомир Милетич - първият библиотекар на висшето училище”, посветена на обществената и научна дейност на академик Милетич.
„С настоящата експозиция представяме една от най-важните структури в образователната дейност на СУ – Университетската библиотека. Бих желал да отбележа, че за основаването и за развитието на тази важна част от Софийския университет голям принос има една от най-ярките личности на българската филологическа наука след Освобождението на България от Османско владичество – акад. Любомир Милетич. Вярвам, че този български учен, роден в Щип, е запазил своята популярност сред българската общност в Македония, особено сред по-възрастното поколение. Учен с европейска известност, академик Любомир Милетич е виден обществен деец за своето време и пламенен родолюбец, почетен доктор на университетите в Братислава и Харков, дописен член на Руската, Чешката, Югославската и Полската академия на науките, на Унгарското и Чешкото етнографско дружество, на Руския археологически институт в Цариград, на научното дружество “Шевченко” в Лвов, почетен член на Института за Източна Европа в Рим. Бих желал специално да отбележа голямата ангажираност на акад. Любомир Милетич за защитата на българските национални интереси пред Карнегиевата анкетна комисия през 1913 г.”, отбеляза при откриването на изложбата генералният консул на България в Битоля Николай Димитров.
Директорът на Университетска библиотека и преподавател във Философския факултет на университета доц. Биляна Яврукова подчерта личния принос на акад. Милетич за организирането на дейността на Университетска библиотека в годините след нейното основаване, както и за изграждането на нейната сграда.
Участие в проявата взеха и петима български учени, езиковеди и историци: доц. д-р Володя Милачков, от Института за исторически изследвания при БАН, член на Македонския научен институт и председател на Народно читалище „Кузман Шапкарев-2009“, Николай Поппетров, от Института за исторически изследвания при БАН, доц. Георги Митринов от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН и Николета Войнова, докторант в Института за исторически изследвания, които споделиха с гостите на възпоменаталеразлични аспекти от научната и обществена дейност на акад. Милетич.
Проявата бе уважена от представители на българските сдружения от Битоля, Струга, Охрид, Кавадарци и Гевгелия, от г-н Бранко Маретич - председател на Сдружението на хърватите в Битоля „Марко Марулич“, от приятели на България от Битоля и региона, и от дипломати от Посолството на Република България в РСМ.
От името на Генералното консулство на Република България в Битоля, генералният консул Николай Димитров благодари на ръководството на Софийския университет и на българските научни институти към БАН за участието на техни представители в проявата.