Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност -24 май бе тържествено честван от Генералното консулство на Република България в Битоля
27 Май 2024 Новини
На 22 май 2024 г., Генералното консулство на Република България в Битоля организира официален прием по случай Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност (24 май).
Приемът бе почетен от много гости от България, от Битоля, Охрид, Прилеп, Струмица и други населени места от консулския окръг. Сред официалните гости бе извънредният и пълномощен посланик на нашата страна в РСМ г-н Ангел Ангелов, делегация на УНСС в състав проф. д-р Димитър Димитров, ректор на висшето училище и доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор, председателката на Македонско-Българската стопанска камара г-жа Биляна Митева, председателят на Битолската стопанска камара г-н Мирко Велковски, почетния консул на Босна и Херцеговина г-жа Биляна Дамяновска-Янчевска, председателят на хърватското дружество г-н Бранко Маретич, както и представители на българските сдружения от населените места в консулския окръг и дипломати от посолството на България в РСМ.
В словото си за най-светлия за всички българи празник, генералният консул на България в Битоля Николай Димитров подчерта приемът, който през IX в. дава тогавашна българска държава на учениците на Светите братя Кирил и Методий. „Учениците им, приети от цар Борис I, са създали в Преслав и Охрид две книжовни школи, в които е кипяла просветителска, преводна, литературна дейност. Поставило се е началото на солидна за времето си книжовна традиция, която е прехвърлила границите на нашата държава. Именно кирилицата ни дава възможност днес да развиваме културата на уникалното, да обогатяваме Европа с нашето културно-историческо наследство – с нашата азбука, фолклор и с нашата духовност“, каза в обръщението си към присъстващите генералният консул на България в Битоля Николай Димитров.
Поздравителен адрес към местната българска общност поднесе и извънредният и пълномощен посланик на България в РСМ г-н Ангел Ангелов. „24 май е един от емблематичните български празници, защото стои в основата на 12-вековна традиция. Когато през IX век цар Борис I приема християнството и учениците на Кирил и Методий, се формира и българската народност. В началото на XIX век България като феникс възкръсва. Една от базите на днешната българска държава, член на ЕС и НАТО, са Кирил и Методий и техните ученици. Това е онази реалност от IX век, която се е пренесла днес. И трябва да продължим тази традиция и занапред. Правим го и ще го правим“, посочи в словото си посланик Ангел Ангелов.
В обръщението си към гостите на Генералното консулство в Битоля, ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров отбеляза: „В този тържествен ден ние се гордеем с българската култура, с постиженията на българските писатели, артисти, музиканти, с всеотдайността на българските творци, които градят духовното израстване на българския народ! Пожелавам на посланика и на генералния консул на Република България в Битоля да продължат все така неуморно да следват великата мисия да прославят българския език и култура!“.
По случай празника на българската азбука, Генералното консулство откри гостуваща фотодокументална изложба „В началото бе буквата. България–земя на древни писмености“, изготвена от Кирило-Методиевски научен център при БАН. Експозицията представи историята и употребата на различните графични системи, възникнали на територията на българските земи в един широк времеви диапазон - от петото хилядолетие преди Христа до наши дни.
Специален гост и участник в програмата на тържеството бе Девическата хорова формация „Евмолпея“ от Пловдив. Рециталът по случай Празника на писмеността започна всеучилищния химн “Върви, народе възродени!” и включваше подбрани български песни, чиито изпълнения бяха аплодирани от гостите.
В заключителната част на тържеството бяха раздадени и наградите на лауреатите на детския художествен конкурс "Аз, буки, веди", организиран от Сдружението за македонско-българско приятелство.
Генералният консул Николай Димитров изрази благодарност към издателство „Захари Стоянов“ и Института за исторически изследвания към БАН за дарените книги, които бяха изложени на вниманието на гостите на тържеството на специално организиран книжен щанд.