Отбелязване на Архангелова Задушница
08 Ноември 2022 Новини
На 05 ноември 2022 г. православният свят отбеляза Архангелова Задушница, наричана традиционно „мъжка“, ден в който се почита паметта на всички загинали през войните за национално освобождение и обединение на България.
През настоящата 2022 г. този светъл християнски празник беше отбелязан особено тържествено от страна на генералното консулство на Република България в Битоля и Посолство, като беше съчетан и с още две значими събития.
Официален високопоставен гост на Архангелова Задушница и съпътстващите мероприятия беше Вицепрезидентът на Република България госпожа Илияна Йотова, както и Президентът на България в периода 2002 г. – 2012 г. господин Георги Първанов.
Наситената за 05.11. програма започна с откриване в салона на генералното консулство на изложба „125 години българско дипломатическо представителство в Битоля“. Професор Боряна Бужашка и доцент Александър Гребенаров автори на изложбата, представиха разположените върху 18 платна с текст, фотоси и документи, отразяващи откриването на консулството през 1897 г., тогава като „търговско агентство“, когато намирайки се в пределите на Османската империя град Битоля добива названието „градът на консулите“ поради това, че по това време в него вече има разкрити дипломатически представителства на 32 държани. Това представлява първото консулско представителство разкрито от младата българска държава, което функционира до 1912 г., когато е закрито поради избухването на Балканската война. Изложбата разкрива и значимата роля на представителството за подпомагане на дейността на Екзархията, за съхраняване на бита и културата на местното българско населения, за избухването и хода на Илинденско-Преображенското въстание, както и работа на консулството по време на промяната на конституцията на тогавашната Османска империя.
В своето слово Президентът на България в периода 2002 г.-2012 г. Георги Първанов посочи, че в годините на своята работа е виждал множество документи, които отразяват отделните периоди от дейността на дипломатическото представителство и евентуалното им показване пред повече хора в бъдеще ще им осигури възможността да се докоснат до автентичната историческа истина.
Журналистът Коста Филипов представи пред официалните лица, гости и насъбралото се множество от представители на българската общност от РСМ книгата „Досието Галичица и прекършената съдба на Панде Ефтимов“, представяща забележителни страници от живота на човека въплъщаващ заслугата за съхраняването за бъдещите поколения на плочата с „битолския надпис“. За тази своя заслуга е арестуван от югославските власти и хвърлен за дълго време в затвора. Изтезанията и мъченията оставят неизлечима травма до края на дните му.
Военно-църковният ритуал за „Архангелова Задушница“ се проведе на българското военно гробище в с. Цапари. Гробището е създадено по време на Първата световна война, когато в него са погребани 214 български войници и офицери. То е първото възстановено българско военно гробище на територията на днешна Северна Македония. В своето слово Вицепрезидентът Илияна Йотова благодари на всички, които през годините са участвали в неговото възстановяване, посочвайки, че „Всеки паметник е послание, а нашето послание е никога повече война. Всеки път когато погледнем към белите кръстове, мислим за цената на омразата и противопоставянето и има ли оправдание за страшните конфликти, довели до милионите жертви. На следващите поколения трябва да завещаем не оръжия и разрушения, а мир и възможности за бъдещето“.
На церемонията венци положиха Вицепрезидентът, посланик Ангел Ангелов, от името на министъра на отбраната на България, президентът на България в периода 2002 г.-2012 г., генералният консул в Битоля, директорът на българския Културно-информационен център в Скопие. Цветя положиха дружествата на македонските българи, граждани и гости.
В църквата „Св. Георги“ на с. Цапари беше отслужена панихида за помен на загиналите български герои погребани в българското военно гробище с селото. Вицепрезидентът Илияна Йотова положи цветя на надгробните паметници на осемте български офицери погребани в двора на църквата.
Официалната програма завърши с отдаване на почит и полагане на цветя на гроба първия български дипломатически представител в Битоля Никола Стойчев.
В края на наситения с мероприятия ден Вицепрезидентът г-жа Илияна Йотова благодари на генералния консул в Битоля за работа му за превръщане на Генералното консулство в разпознаваем кът и територия на България, където всеки местен българин ще намери внимание и подкрепа.