В Българския културно-информационен център в Скопие се състоя кръгла маса, посветена на Гоце Делчев
12 Март 2024 Новини
На 6 март в Българския културно-информационен център в Скопие се състоя кръгла маса, посветена на Гоце Делчев. В мероприятието участваха представители на Македонския научен институт, Сдружението на родовете от Македония и Международната фондация за сътрудничество и културно съревнование „Гоце Делчев”, на българското посолство в Скопие и културно-информационния център, представители на българската общност в страната и др.
В обръщението си към присъстващите, извънредният и пълномощен посланик на Р България в Р Северна Македония г-н Ангел Ангелов изрази увереността си в бъдещето изпълнение на клаузите от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония (днес Р Северна Македония), като разказа, че след подписването на същия документ през 2017 г. между министър-председателите Бойко Борисов и Зоран Заев в Скопие, те са се поклонили заедно на гроба на героя Гоце Делчев, но по-късно са започнали отново проблемите със съвместното отбелязване на паметта му. Заедно с това, посланикът посочи, че търговският стокообмен между България и Северна Македония се увеличава, хората общуват и си сътрудничат, а проблемите трябва да бъдат решавани.
Директорката на Българския културно-информационен център в Скопие г-жа Антония Велева информира, че само през изминала година институцията е организирала над 60 събития. Тя изтъкна, че Гоце Делчев е почитан като една от най-важните фигури на освободителното движение в Македония и Одринска Тракия и изрази надежда, че „всички пътища водят към истината, колкото и дълги да са те“, като „такъв развой на събитията ще ни доведе там, където гражданите на България и Северна Македония честват заедно паметта и делото на Гоце Делчев, както и на други герои от неговия ранг”.
Ръководителят на Македонския научен институт проф. Георги Николов говори по темата за „Гоце Делчев и Пейо Яворов - като близки съратници“, а османистът и научен секретар на Македонския научен институт Владимир Митов разказа за начина, по който Гоце Делчев е споменаван в османските документи. В изказването си пред присъстващите, Костадин Филипов, член на УС на МНИ заяви, че демократизмът на Г. Делчев е видим дори само през една снимка от среща на четите на организацията в пещерата Капи в планината Славянка. Докторантът в ИФ на СУ „Св. Климент Охридски“ Е. Слатинска-Ованезова говори по темата за културното сътрудничество и съвместните чествания през 80-те години на миналия век между НРБ и СРМ, тогава в рамките на Югославия. Известният журналист Владимир Перев говори за Гоце Делчев и днешните предизвикателства, а Атанас Величков разказа за начините, по които Гоце Делчев присъства в медиите от двете страни на границата.
Елисавета Шапкарева говори по темата за присъствието на Гоце Делчев в българската литература и народното творчество, а внучката на Борис Дрангов - Райна Дрангова се върна в семейните спомени за него.
Христо Христов, директорът на Международната фондация за сътрудничество и културно съревнование „Гоце Делчев” и правнук на най-малкия брат на Гоце Делчев, и съпругата му Десислава Христова, които също присъстваха на събитието, откриха и закриха конференцията с Песен на хаджийката от оперетата "Българи от старо време" и песен за Гоце Делчев.