Химнът на Кирил и Методий отново прозвуча в Генералното консулство в Милано
28 Май 2015 Новини
Химнът на светите братя Кирил и Методий, написан от Стоян Михайловски през далечната 1892 г., отново прозвуча в новооткритото Генерално консулство на Р България в Милано. Това стана точно пет години след последното отбелязване на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост през 2010 г. в салона на предишното представителство.
Слово за апостолското дело на Солунските братя произнесе Генералният консул Росен Руфев. В него той се спря на историческото значение на мисионерската дейност на равноапостолите и съвременното измерение, значение и последици от създаването на новата славянска азбука и писменост за съвременна Европа. Отбелязан бе политическият контекст и исторически обстоятелства, при които са създадени глаголицата, а по-късно и кирилицата.
„Това е празникът, на който се прекланяме пред великото дело на нашите първоучители. Това е денят на силата и волята на българския народ да съхрани и запази своя език и култура. 24 май е символ също на нашето достойнство и самочувствие за това, че България се превръща в родина на славянската писменост, като приютява и дава възможност на учениците на Кирил и Методий да съхранят, утвърдят и продължат тяхната просветителска мисия“, посочи Генералният консул.
Отбелязана бе заслугата на Константин Кирил Философ за разбиването на т.нар. „догма за триезичието“ и водените от него диспути във Венеция, според която божието слово може да се проповядва само на един от свещените езици – латински, гръцки и еврейски. Припомнени бяха историческите мисии на светите братя във Великоморавия и сред хазарите, както и радушното им приемане в Рим от папа Адриан Втори, който официално позволява да се извършва богослужение на славянски език. Припомнен бе и фактът, че братята са обявени за небесни покровители на Европа от папа Йоан Павел Втори. След влизането на България в ЕС през 2007 г. кирилицата се превръща в третата официална азбука в Съюза.