Делото на Димитър Пешев бе почетено в Милано в рамките на отбелязването на „Европейския ден на праведниците“
16 Март 2015 Новини
Името и героичното дело на Димитър Пешев, заместник-председател на българския парламент през 1943 г., изиграл голяма роля за спасяването на 48 000 евреи по време на Втората световна война, бе припомнено в Милано в рамките на церемония по отбелязване на „Европейския ден на праведниците“ - 6 март. Събитието се състоя в двореца „Кузано“ под мотото „Паметта на доброто и възпитание в отговорност“. То се проведе под патронажа на италианския президент и МВнР, като събра значителна част от консулския корпус в Милано, кмета на града Джулиано Пизапия, президента на област Ломбардия Роберто Марони, Префекта, журналисти, представители на НПО и много гости. На този ден се почита паметта на хора, спасявали човешки живот по време на различни форми на геноцид, /вкл. Холокоста/, масови убийства и други престъпления срещу човечеството. Димитър Пешев бе определен от Антонио Ферари, журналист от „Кориере дела сера“, като един от праведниците с най-големи заслуги по време на Холокоста. На събитието присъства и италианският писател Габриеле Нисим, автор на известната книга за Димитър Пешев „Човекът, който спря Хитлер“, със заслуги за създаване на мемориалния музей в Кюстендил, посветен на него.
По време на събитието Генералният консул Росен Руфев изказа благодарност на писателя Габриеле Нисим за личните му заслуги в изследването и популяризирането на делото на Димитър Пешев, както и за това, че по негова инициатива в Милано вече е посадено дърво в памет на българския политик през 2013 г. Писателят изрази пожеланието си в неговата инициатива за създаване на „Градини на праведниците“ да се включат повече европейски градове, вкл. и от България. В изказването си пред гостите на събитието Нисим описа праведниците като „моралните личности на Европа“. Той призова всяко правителство да създаде институциите, които да поддържат жива тяхната памет и възпитанието на младите в отговорност. „Праведниците се появяват при всяка голяма хуманитарна катастрофа, геноцид и тъмни моменти на историята, оприличавайки ги на перли. „Всички ние трябва да се превърнем в ловци на перли, които да ги покажем на света. Праведници е имало в Османската империя, по време на Холокоста, в Камбоджа, Руанда и на много други места в днешно време“, смята прдседателят на фондация „Гариво“.
В Милано е създадена първата в Италия „Градина на праведниците“ през 2013 г., след тази в Йерусалим. Това става по инициатива на самия Габриеле Нисим, който е президент на фондацията „Гариво“. За разлика от други градини на паметта, миланският парк отбелязва приноса не само на хората, спасили евреи, а и на всички, които са се борили против формите на геноцид по света. Подобни градини вече са създадени още в Ереван, Сараево и Варшава, в Италия – Генуа, Падова,, Асизи и др. по-малки градове. В ход на изграждане са в Руанда и Прага.