Работни срещи на Генералния консул на Република България в Милано в Кунео (Северна Италия)
09 Юни 2021 Новини
Генералният консул на Република България в Милано Таня Димитрова проведе работни срещи с кмета на община Кунео и президент на едноименната провинция Федерико Борния и със заместник-председателя на Търговската камара в Кунео Лука Киапела и главния секретар на Камарата Патрициа Мелано.
Kметът на Кунео заяви, че туризмът, строителството и търговията на дребно са секторите, претърпели най-големи загуби в следствие на кризата, причинена от коронавирус. Ярко присъствие на чуждестранни фирми е характерно за икономиката на цялата провинция: през 2020 г. те са били 4017 или 5,9% от общия брой активни предприятия. Силна черта на едноименната провинция е дейното участие на млади хора в различни проекти на общината и всеобщото желание за връщане към нивото на заетостта и икономически растеж преди началото на световната пандемия. Като цяло, индустрията в Кунео е преминала през здравната и икономическа криза без отражения, а туризмът е претърпял най-много загуби. Ваксинационната кампания е в ход и напредва изключително бързо, увери г-н Борния. Към настоящия момент са били ваксинирани всички пациенти, попадащи в категориите на хронично болните и хората в неравностойно положение. Споменати бяха т.нар. “зелени коридори” в България, които дават възможност за ваксиниране на всички желаещи, без ограничение във възрастта.
Генералният консул предложи организирането на фотографска изложба в Кунео, посветена на България и най-привлекателните ѝ туристически дестинации.
По-късно на същия ден г-жа Димитрова се срещна с представителите на Търговската камара в Кунео. По време на срещата бе обсъдена ключовата роля, която заема Италия в икономиката на страната ни: Италия е един от главните бизнес-партньори на България и стои на трето място в списъка на страните, към които е насочен износът на български стоки (след Русия и Германия).
През 2019 г. вносът от България към Италия се е равнявал на близо 5 милиарда евро (с ръст от 2,9% в сравнение с 2018 г.), а данните за изминалата 2020 г. посочват спад от приблизително 1 милиард евро. Най-внасяните български стоки в Кунео са продуктите на хранително-вкусовата промишленост и изделията на текстилната и обувната промишленост.
През 2020 г. е бил регистриран драстичен спад в износа на стоки, произведени в едноименната провинция, към България: от обща стойност 38,07 милиона евро се е преминало на 25,09 милиона евро. Търговският обмен между България и Кунео за предходната година се е отличавал предимно с износа на машини (23,6% от целия “export”), хранителни продукти (12,8%), автомобили (11,5%), гумени и пластмасови изделия (8,2%).
Италия е един от най-големите инвеститори на българския пазар. През последните десет години броят на италианските предприятия в страната ни е нараснал с близо 300 %. Броят на италианските фирми, работещи на територията на България, е достигнал приблизително 9 хиляди, а 100 от тях са отбелязали годишен оборот от над 200 хиляди евро (между 6 и 10% от националния БВП). Въпросните фирми осигуряват работни места в различни отрасли: лека промишленост, транспорт и инфраструктура, възобновяеми енергийни източници и банково и застрахователно дело.
Г-н Киапела запозна г-жа Димитрова с дейността на мнозинството от фирмите в търговското сдружение: най-силно развитите сектори на в Кунео са селско-стопанската промишленост, металургията, производството на метали и метални изделия, фармацевтиката, производството на хартия, дърво и дървени изделия и текстилната промишленост.
В края на срещата г-жа Димитрова предложи да бъде организирано представяне на страната ни и нейните силни страни пред потенциални италиански бизнес инвеститори. Двустранният интерес и готовност за засилване на бизнес-отношенията между едноименната провинция и България проличаха по време на срещата. Основите за ползотворен обмен на информация и опит между италиански предприемачи и български фирми бяха поставени успешно от представителите на двете институции