Генералният ни консул в Милано проведе работи срещи във Форли и Ферара, Северна Италия
18 Март 2021 Новини
Генералният ни консул в Милано Таня Димитрова проведе работни срещи с председателя на Търговската камара на Романя, със седалище в град Форли Алберто Дзамбианки и с председателя на Търговската камара на Ферара Паоло Говони, на която присъства и главният секретар на Търговската камара на Равена Мауро Джанатазио на 17 март 2021 г.
Търговската камара на Романя е отговорна за общините на Форли, Чезена и Римини, а територията, по която е компетентна, обхваща от една страна, провинцията Форли-Чезена, а от друга, провинцията на Римини, поясни Алберто Дзамбианки в началото на първата среща.
На територията на Форли-Чезена към началото на 2020 г. общият брой регистрирани фирми е бил 41 985, предимно малки и средни предприятия, 36 535 от които активни: на всеки хиляда души са се падали по 93 активни предприятия. Най-важните икономически отрасли, в които работят фирмите членки на Камарата на територията на Форли-Чезена, са както следва търговският сектор, който заема 23,5 % от общия брой регистрирани предприятия, строителството, в което работят около 14, 7 % фирми, селското стопанство, в което са заети около 12,6 % от фирмите, хотелиерските и ресторантьорските услуги (10,6 %), леката промишленост (8, 6 %) и работещите в областта на недвижимите имоти (7,9 %). Основни подотрасли на леката промишленост с ключова роля за икономическото развитие на провинцията са производството на текстилни и трикотажни изделия.
По време на срещата председателят на Търговската камара отбеляза, че на територията на Романя има голямо присъствие на чуждестранни фирми. Към настоящия момент техният брой възлиза на 7 803, което представлява около 11 % от всички регистрирани предприятия. Износът на машини, електроуреди, метали и метални изделия и транспортни средства, произведени в Романя, се равнява на приблизително една пета (в точност 19, 6%) от целия “export”, регистриран на територията на района, а износът на селскостопански продукти е равен на 5 % от всички стоки за износ. Главният външен пазар на предприятията от Търговската камара на Романя е Европейският съюз, като 60, 5 % от произведените стоки са насочени към страните от него, най-вече Франция и Германия, а извън ЕС обменът се осъществява най-вече със Съединените Американски Щати. Особеност на икономиката на провинцията Чезена-Форли е силното присъствие на иновативни “start-up” фирми, които работят предимно в областта на услугите, занаятчийството и възобновяемите енергийни източници.
Значими отрасли на територията на района са още търговията и транспорта, които заедно с хотелиерските и ресторантьорските услуги изработват общо една четвърт от целия годишен оборот на предприятията.
По време на втората среща, в град Ферара, председателят на Търговската камара на града Паоло Говони запозна Таня Димитрова с данните за българското присъствие на територията на Емилия-Романя. От приблизително 538 хиляди чужденци, живеещи в региона, над 5 хиляди са с български произход, а около 200 живеят в провинцията Ферара. Броят на българските граждани с различни длъжности в предприятията на територията на Емилия-Романя възлиза на 4 206, а главните сектори, в които работят те, са строителството, търговията и хотелиерските и ресторантьорските услуги.
България е сред първите 15 страни в цял свят, към които е насочен износът на стоки от Ферара, като общата стойност на регистрирания за 2019 г. стокообмен със страната ни е бил 7 103 988 евро. През 2020 г. фирмите членки на Камарата са внесли в България стоки на стойност 6 милиона евро, като е бил отбелязан спад от 600 хиляди евро или приблизително 10 % в сравнение с предходната година вследствие на здравната криза. Г-н Говони отбеляза също, че максимумът в износа е бил достигнат през 2014 г. , когато общата стойност на печалбите е бил 8, 4 милиона. Минимумът е бил отбелязан през 2002 г.
По време на разговора стана ясно, че през изминалата 2020 г. износът италиански стоки от Ферара към България е възлизал на стойност 5 908 988 евро, като изделията на леката промишленост са преобладавали в стокообмена, заемайки 90,2 % от целия регистриран износ. Други стоки, участващи в търговията между България и Ферара са продукти от хранително-вкусовата промишленост, риболова и лесовъдството (5,7%); дървени материали и хартия (7, 4%) и гумени, пластмасови и керамични изделия (18,8%).
Най-изнасяните български стоки от страната ни към Ферара за 2020 г. са били свързани с леката промишленост (88,9 %) и изделия, свързани с артистична, спортна или развлекателна дейност (0, 05%), а 7,4% от износа е бил съставен от селскостопански продукти. Хранителните продукти (предимно месни и млечни продукти) са заемали около 14, 5% от стокообмена между България и Ферара, а металът и металните изделия от стомана и желязо са обхващали 5 % от вноса от България. Други стоки в търговията между страните според данните на Търговската камара на Ферара са били електро-оборудването и батериите (с дял от 44,9 %) и други машини и електронни устройства (19,9%).
В заключение на работната среща генералният консул покани Паоло Говони и Алберто Джанатаназио да вземат участие в организирането на представяне на България и обсъждане на възможностите за правене на бизнес с и в България. Г-н Говони изрази готовността си да сътрудничи в осъществяването на срещата-презентация на страната ни пред италиански предприемачи, работещи на територията на Ферара.