Български представители присъстваха на уникален ритуал в Миланската катедрала
17 Септември 2015 Новини
Генералният консул в Милано Росен Руфев и свещеник Стефан от Българската православна църковна - община в Милано „Свети Амвросий Медиолански“ присъстваха на уникална религиозна церемония в Миланската катедрала, свързана с историческа реликва, съхранявана в нея. Ритуалът, наречен Rito della Nivola/Еsaltazione della Croce), се проведе на 12 септември 2015.
Tрадицията датира от 16 век и се състои в свалянето от купола на катедралата на позлатен кръст, в който е поставен един от трите съхранени в света гвоздеи, с които се смята, че Исус Христос е бил прикован на кръста при неговото разпятие на хълма Голгота. Ритуалът се извърши лично от архиепископа на Милано – кардинал Анжело Скола. След свалянето й от купола, реликвата да бъде изложена в продължение на 40 часа, символизиращи времето от полагането на Христос в гроба до неговото възкресение.
След края на церемонията в катедралата бе проведена кратка среща на българските представители с кардинал Скола. Разменени бяха общи благопожелания, които отразяват установилите се добри отношения на българската православна общност в Милано с Миланската епархия.
*Според историческа версия реликвата е била пренесена от императрица Елена при посещението й в Светите земи през 327-328 г. сл.Хр. Друга версия предполага, че е намерена по време на кръстоносните походи. Първите писмени свидетелства за съхраняването на подобен религиозен уникат в града датират от 14 век по време на управлението на херцога на Милано Джан Галеацо Сфорца. Началото на религиозни церемонии с използването на свещената реликва, са потавени през 1578 г., когато тогавашния архиепископ на Милано - кардинал Карло Боромео, с името на когото се свързва и началото на изграждането на Миланската катедрала, предвожда процесия, отбелязваща края на голямата чума през 16 век, обхванала части от Европа и Италия. В церемонията кардиналът използва специален старинен „асансьор“ от 17 век, който се издига до най-високата част на абсидата на катедралата, имитиращ формата на облак, откъдето идва и названието – ритуал на „облака“. Смята се, че конструкцията на асаньора е по проект на самия Леонардо да Винчи.