Интерактивна изложба представя България в миналото
13 Декември 2019 Новини
Интерактивната фотографска изложба „България през стъклото на времето“, посветена на 140 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия, беше официално открита на 11 декември 2019 г. в Музея на Рим в Трастевере.
Изложбата се организира съвместно с Общината на Рим, с партньорското съдействие на Софийска столична община, създадена от Фондация „Ценности“ на Антонина Стоянова и е под патронажа на Посолството на България в Италия, в сътрудничество с Българския културен институт в Рим. На откриването присъства и звездата на българския и световен футбол Христо Стоичков.
В приветствието си към гостите посланик Тодор Стоянов изтъкна високата художествена и документална стойност на изложбата, даваща възможност на италианската публика да се запознае с българската душевност и антропология, и изрази задоволството си, че тя е част от поредицата събития, с които България и Италия отбелязват 140-та годишнина от установяването на дипломатически отношения помежду си.
В експозицията по интерактивен начин с 3D мапинг, триизмерни проекции, мултисензорни ефекти и анимации са представени 36 автентични стъклени плаки от семейното наследство на фамилия Близнаков. Кураторите Ирина Дилкова и Милена Кънева преосмислят българския изложбен проект в мултимедийно измерение. Новият прочит изненада италианската публика с виртуална реалност, QR кодове и триизмерни проекции. 36-те фотографски плаки представят епохата, в която са направени от историческа, етнографска и географска гледна точка. Прожектирани по стените на музея, стъклените плаки разкриват пейзажи и обичаи от България от 20-те и 30-те години на ХХ век. Тези старинни фотографски находки са били съхранявани увити в избледнели машинописни листове – дипломатически преписки, бюлетини на Ройтерс и БТА от 30-те години на миналия век. Най-интересните новини, разказващи за превратностите в Европа от онова време, са отпечатани в тогавашния вестникарски формат и са част от изложбата.
Изложбата може да бъде видяна до 12 януари 2020 г. Тя е част от Международния план на Комуникационната стратегия на Република България за ЕС за 2019 г.