Българската общност в Атина чества Деня на Левски
21 Февруари 2019 Новини
С подкрепа на посолството на 16 и 17 февруари в Атина се проведоха няколко събития в чест на Апостола, чиито организатор бе Гръцко-българско сдружение за култура с Неделно училище „Васил Левски“ (Атина). Участие взеха Културно-просветно дружество „Будители“ с БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски“ с БНУ „Паисий Хилендарски“. Съдействие оказаха Гръцко-българско сдружение за култура „Нашенци“, Клубът на дейците на културата „Нов живец“ към ГБСК „Паисий Хилендарски“, Гръцко-българско сдружение за култура „Тракия”. Гост от България и участник в събитията бе председателят на фондация „Васил Левски“ Пламен Павлов, професор от Великотърновския университет.
На 16 февруари се състоя общия заключителен етап на между-училищните конкурси по изобразително изкуство и по художествено слово на тема „Васил Левски – Апостолът на българската свобода”. Същият ден проф. Павлов изнесе открит урок по история „Балкански и европейски измерения на идеите на Васил Левски и неговата роля за Освобождението на България“ пред учениците от трите неделни училища и техните родители.
На 17 февруари в памет на йеродякон Игнатий в българския православен храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“ в Атина бе отслужена Заупокойна панихида. По-късно пред паметната плоча на Васил Левски в двора на посолството бяха произнесени тържествени слова, обявени и наградени победителите в двата между училищни конкурса. Победителите в конкурса по художествено слово изпълниха и кратка програма. Свое стихотворение за Левски, написано специално за събитието, прочете и поетесата Рада Капралова. Тържеството завърши с поднасяне на венци и цветя.
На 16 февруари се проведе и среща-разговор на проф. Пламен Павлов с педагогическите състави на българските неделни училища в Атина на тема: „Реформите в образователните програми и предизвикателствата на обучението по история на България и литература в българските неделни училища в чужбина“. С представители на организацията „Център за образователни инициативи“ бяха обсъдени и възможностите за въвеждане на електронно (дистанционно) обучение. На 17 февруари проф. Пламен Павлов изнесе лекция пред гръцки византолози, българисти и представители на българската общност на тема: „Падането на Балканите под османска власт и краят на Втората българска държава“. Съорганизатор на лекцията бе гръцкото научно дружество „Гръцка комисия за изследване на Юго-Източна Европа”. Съдействие оказа Департаментът по руски език и филология и славистика към Философски факултет на Атинския университет.