Академична дискусия в университета “Карлтън” относно регионалните и глобалните последиците от войната в Украйна, касаещи страните от Източна Европа
29 Март 2024 Новини
На 25 март 2024 г. в университета “Карлтън” в канадската столица Отава се проведе дискусия на тема “Две години по-късно. Анализиране на регионалните последици от руската война в Украйна”. Срещата бе организирана в академичен формат от ръководителя на Института за европейски, руски и евразийски изследвания на университета г-жа Крина Вижу-Милюшевич. Същата е канадски гражданин от румънски произход.
Събитието се проведе при пълна зала, като сред присъстващите бяха студенти, възпитаници и преподаватели от Университета “Карлтън”, представители на дипломатическите среди и местни граждани. От българска страна участие в срещата взе г-н Пламен Георгиев, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Канада.
Към панелистите - посланиците на Полша, България, Словакия, Румъния и Естония - бяха отправени въпроси, касаещи актуалната среда за сигурност в контекста на незаконната руска военна инвазия в Украйна и последиците за региона в различните им аспекти. Бяха споделени и обсъдени различните мерки, предприети от всяка от представените страни, за справяне с предизвикателствата, за подкрепата на бежанците от Украйна и за засилване способностите на нападнатата страна да издържи през изминалите две години на усилието по отстояване на своята независимост. Бе откроена ролята и отговорността на Европейския съюз по отношение на конфликта, както и подкрепата по линия на НАТО. Сред засегнатите въпроси бяха присъединяването на Украйна към ЕС и възможните предизвикателства, пред които ще е изправена страната по време на този процес, очакваните избори за Европейски парламент и подкрепата на ЕС в разрешаването на конфликта след периода на изборите.
Панелната дискусия бе последвана от сесия с въпроси и отговори, като към посланиците на европейските държави бяха отправени въпроси относно възможностите за подкрепа при запазване на културно-историческото наследство на Украйна по време на войната; потенциалните възможности за сътрудничество със страни, които поддържат сравнително неутрална позиция по военните действия; основните предизвикателства пред бъдещето, породени от агресивните действия на кремълския лидер; ефекта от наложените санкции срещу Руската федерация; сътрудничеството между държавите в Източна Европа в енергийната сфера в променената геополитическа ситуация на пълномащабна война в Украйна и др.