Посолството на България в Брюксел взе участие във възпоменателна церемония и събитие в Белгия по повод на Международния ден за възпоменание на Холокоста
29 Януари 2025 Новини
Посолството на Република България в Брюксел взе участие в състоялата се на 27 януари в белгийския град Мехелен възпоменателна церемония по повод Международния ден за възпоменание на Холокоста. Заедно с кмета на града Барт Сомерс, посланици и дипломати от други страни, г-жа Веселина Желязкова, аташе в политическата служба поднесе венец от името на българското посолство и се преклони пред паметта на милионите еврейски жени, мъже и деца, както и на всички други невинни жертви, убити по време на Холокоста. Церемонията се състоя в мемориала, музей и изследователски център за Холокоста „Казарма Досен”, откъдето през 1942-1944 г. са били депортирани в лагера на смъртта Аушвиц-Биркенау 25 490 евреи и 353 роми.
По-рано през изминалата седмица посолството участва в конференция за възпоменание на Холокоста, организирана от Европейската комисия, в сътрудничество с полското председателство на Съвета на ЕС и в партньорство с редица европейски и световни еврейски организации, а именно Световен еврейски конгрес, Европейски еврейски конгрес, Американски еврейски комитет, Б'ней Б'рит Интернешънъл, Конференция на европейските равини, Европейски еврейски общностен център, Европейска еврейска асоциация, Европейския съюз на еврейските студенти, Европейски съюз за прогресивен юдаизъм, HIAS Европа, Масорти Европа. Участниците бяха приветствани от координатора на Европейската комисия за борба с антисемитизма Катерина фон Шнурбайн, която подчерта важността на годишнината от освобождението на концентрационните лагери и необходимостта да се противодейства срещу изкривяването на историческата памет.
В свое видео обръщение към участниците в конференцията, Магнус Брунър, еврокомисар по вътрешни работи и миграция, подчерта, че бъдещето на нашата демокрация зависи от колективната ни способност да помним и извличаме уроци от миналото. Той подчерта, че съвременните конфликти не трябва да служат като оправдание за изкривяване на историята или за омаловажаване на най-мрачните периоди в европейската история.
В своето изказване държавният секретар Владислав Теофил Бартошевски от полското министерство на външните работи посочи, че 80-ата годишнина от освобождението на лагера Аушвиц-Биркенау е не само повод за размисъл върху трагичните събития от миналото, но изисква и продължаващи действия срещу антисемитизма. Той информира, че Полша ще приеме национална стратегия за борба срещу антисемитизма, като планира и събития в рамките на председателството си на Съвета на ЕС.
Един от най-вълнуващите моменти бе свидетелството на 94-годишната Мала Трибич, оцелялa от концентрационните лагери Равенсбрюк и Берген-Белзен. Мала призова младото поколение да се противопостави на всякакви форми на дискриминация и да не остава безучастно към несправедливостта.
Участието на българското посолство във възпоменателните събития е израз на непрекъснати усилия за насърчаване на толерантността и противодействие на всякакви форми на дискриминация и нетърпимост, както и на решимостта на правителството и всички държавни институции на страната ни да пазят живи паметта и уроците от Холокоста, противопоставяйки се категорично на всякакви прояви на антисемитизъм.