Подписване на споразумение за предоставяне на доброволна целева вноска между МВнР и УНИЦЕФ-Армения
29 Март 2019 Новини
На 29 март 2019 г., в Офиса на ООН в Ереван се състоя тържествена церемония за подписването на Споразумение за предоставяне на доброволна целева вноска между Министерството на външните работи на Република България и УНИЦЕФ-Армения. Целевата вноска се предоставя от българското правителство за финансиране на проект: „Подкрепа за социално включване на децата с увреждания в Армения“.
Споразумението бе подписано от българския посланик в Армения Мария Павлова и представителя на УНИЦЕФ Таня Радочай. Официални гости на церемонията бяха Жана Андреасян, заместник министър на труда и социалните въпроси на Република Армения и Аревик Анапиосян, заместник министър на образованието и науката на Армения.
Във встъпителното си слово представителят на УНИЦЕФ за Армения Таня Радочай отбеляза, че проектът е насочен към ранното идентифициране, социално интегриране и образование на децата с увреждания в Армения. Чрез различни дейности ще бъдат подпомогнати повече от 500 деца в предучилищна възраст, както и техните родители и учители в една консолидирана общност - Амасия, регион Ширак. Тя изтъкна, че това е вторият проект на УНИЦЕФ, който се финансира от България в съответствие с приоритетите на програмата на УНИЦЕФ за Армения и реформите на арменското правителство в областта на детските грижи. "Ние сме особено признателни на правителството на България за неговия принос и цялостната му подкрепа за Армения, както и за голямата активност и ангажираност на българския посланик", подчерта Радочай.
В изказването си посланик Мария Павлова изрази силно удовлетворение, че правата на децата и социалното включване на най-уязвимата категория от тях – децата с увреждания, се превръщат във водеща тема на българското сътрудничество за развитие с Армения. "Ние работим в тясно сътрудничество с УНИЦЕФ и ресорните министерства на Армения – Министерството на труда и социалните въпроси и Министерството на образованието и науката, за да променим живота на тези деца и да им помогнем да реализират своя потенциал", заяви българският посланик. Тя подчерта, че като страна преминала през дълбоки промени и постигнала определени положителни резултати в реформирането на детските грижи, България разполага с ценен опит, който е готова да сподели с партньорските държави. „Най-важното е, че ние успяхме да закрием всички интернати за деца с увреждания и да ги заменим с алтернативна грижа, близка до семейната, и с услуги в общността. Малките домове също са част от добрите български практики. И малкият дом във Ванадзор, създаден в рамките на първия наш проект, вече функционира и аз се надявам, че този пилотен проект ще докаже своята ефективност“, отбеляза посланик Павлова. В своите изказвания заместник-министър Анапиосян и заместник-министър Андреасян изразиха благодарност към българското правителство за оказаната финансова подкрепа за този важен проект.