Тържествено отбелязване на 24-ти май - Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
16 Май 2023 Новини
На 13 май 2022 г. в град Манхайм Българското културно дружество, Българското неделно училище „Д-р Петър Берон“ съвместно с Генералното консулство в Мюнхен организираха и тържествено отбелязаха 24- ти май - Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
В събитието участваха: г-н Клаус Прайслер, специален пълномощник по въпросите за интеграцията и миграцията в град Махнайм, г-жа Гизела Вит, отговаряща за културата и образованието в община Лудвигсхафен, проф. Румяна Златанова, дългогодишен преподавател в университета в Хайделберг, проф. Роланд Марти, бивш ръководител на катедра „Славистика“ в университета в Саарбрюкен, и около 80 наши сънародници от Манхайм, федерална провинция Баден-Вюртемберг.
В своя доклад на тема „Св. Св. Кирил и Методий и тяхното европейско измерение“ проф. Златанова представи исторически факти, свързани със създаването на Глаголицата и Кирилицата, възникването на старобългарския език като основа на много славянски езици и гениалното дело на създателите на азбуката, разпространена от Херсон до Кавказ и от Константинопол до Моравия. Подчерта историческата заслуга на България, която става център на славянската култура и символ на толерантност и плурализъм.
В доклада на проф. Роланд Марти „Писмените извори в България през вековете“ бяха поставени акценти върху възстановяването на българския език като държавен след Освобождението през 1878 г., периода на Възраждането и неговите будители и просветители, Паисиевата „История Славянобългарска“ и сериозните усилия и резултати на България за отстояване на нейната писменост и включването й като една от трите официални азбуки, което представлява специфичен културен принос и част от културното наследство на Европа.
Представителят на Генералното консулство в Мюнхен отправи поздравление към участниците в празника, в което отбеляза епохалното значение на делото на Светите братя Кирил и Методий, създали нова писменост и цивилизация, и обявени през 1980г. от Папа Йон Павел Втори за Съпокровители на Европа. Благодарение на нашата страна Кирилицата е една от трите официални азбуки на ЕС и заема заслужено място сред останалите официални езици на Съюза.
В рамките на тържеството бе открита документалната изложба на непубликувани архивни източници на тема „Произход на Кирилската азбука. Български принос в европейската култура: Архивни източници за разчитане на най-древните кирилски надписи“, която бе представена от нейния автор, доцент Емил Иванов – ръководител на Методиевия център в гр. Елванген. Документалната изложба е изработена със съдействието на ГК-Мюнхен.
Учениците и децата от Българското неделно училище и „Д-р Петър Берон“ представиха художествено-музикални програма.
В събитието със свои изпълнения участваха младият и талантлив български пианист Павел Чатципавлидис и вокален квартет „Елици“ с църковни песнопения и народни песни, някои от които са изпълнявани от Дякона Левски.