Празник на св. Методий Славянобългарски и българската писменост и култура в гр. Елванген
01 Юни 2022 Новини
След двегодишно прекъсване, от 28 май до 29 май 2022 г. град Елванген, във Федерална провинция Баден-Вюртемберг отново бе домакин на Методиевите дни
Старинният площад „Св. Методий” при бенедиктинската базилика „Св. Вит” отекна от звуците на възрожденския химн „Върви народе възродени” и се обагри от танците на фолклорните състави за автентична българска музика .
Празникът се чества от 52 години и е посветен на славянобългарския просветител св. Методий и Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Пред възпоменателните плочи за делото на свети Методий бяха поднесени венци от Посолството на Република Северна Македония, Генералното консулство на Република България в Мюнхен и Генералното консулство на Словакия в Мюнхен.
Свещеник Недялко Калинов от Българската православна църква в град Мюнхен отслужи Православна литургия в катедралата „Св.Вит“ и водосвет в българския параклис Свети Методий Славянобългарски, построен от Българската държава и Българската православна църква през 1987 г.
Югоизточноевропейският-български културен институт – Методиев център в гр. Елванген експонира уникална фотоизложба и каталог за възникването на старобългарското кирилско писмо в България според археологически и писмени паметници, с което отбеляза своя 10-годишен юбилей. Изложбата и каталога към нея бяха представени от кмета на град Елванген Михаел Дамбахер и доц. д-р Емил Иванов, ръководител на Методиевия център. Археологическите, епиграфските и архивните кадри в изложбата се показват за първи път и представят пред международната общност аргументирано и по недвусмислен начин истината за произхода на кирилското писмо в старите български столици Плиска и Преслав през IX-X век. Проучването на Методиевия център в гр. Елванген, достъпа до архиви и библиотеки в България и Германия, печата на монументалните изложбени пана и изложбения каталог са подпомогнати от Генералното консулство на Република България в Мюнхен.
На празника в Елванген Методиевият център организира съвместно с фондациите „Агапедия” и „Либенау“, за четвърти пореден път, международна конференция, в която взеха участие над 50 младежи от 9 дунавски държави.
Участниците в проекта „Креативен Дунав” представиха своите послания за мир, изписани на глаголица и кирилица , които бяха показани и на дискусионния форум „Europa – quo vadis?“ в деня на празника.
При откриването на изложбата кметът на Елванген г-н Дамбахер подчерта заслугите на българския Методиев център и на Генералното консулство в Мюнхен за задълбочаване на българо-германското сътрудничество във федералните провинции Баден-Вюртемберг и Бавария.