Публична дискусия за театрален проект "Медея" се проведе в Мюнхен
20 Май 2019 Новини
В Мюнхенския университет Лудвиг-Максимилиан се проведе публична дискусия по реализацията на театрален проект “Медея” в рамките на европейската столица на културата Пловдив 2019 на 17 май.
Театралният проект е част от програмата на Пловдив - "Европейска столица на културата 2019". Оригиналното решение за интеграцията чрез театър на децата от различни етноси е идея на режисьора Десислава Шпатова, актрисата Снежина Петрова и екип от психолози.
Ръководител на проекта и изпълнител на главната роля е българската актриса Снежина Петрова. Освен художествен, проектът има и силен социален аспект. Инициативата събира в съвместна работа утвърдени имена от областта на театъра, деца от различни етноси - от ромската, турската, еврейската, арменска и българска общност, студенти, както и обучаващи се в различни хуманитарни и творчески специалности.
В дискусията, реализирана със съдействието на Генералното консулство на България в Мюнхен, взеха участие 14 студенти от Института по театрознание към Мюнхенския университет Лудвиг-Максимилиан.
Под мотото „В търсене на Пловдив“ семинарната група се подготвя от месец октомври 2018 г. и ще проведе едноседмична научна екскурзия до Пловдив. Под ръководството на родената в Пловдив Ивет Михелфелдер, групата изследва ролята на Пловдив като европейска столица на културата 2019 от различни перспективи. Централно място заема участието на групата в проекта “Медея”.
С организацията и провеждането на дискусията, студентите получиха възможност да придобият и изпробват основни умения в областите културен мениджмънт и културен обмен. Планирана е втора дискусия, която ще се състои на място преди премиерата на “Медея” в Пловдив с цел привличане интереса на международната публика в европейската културна столица. Опитът и впечатленията на групата по време на престоя й в Пловдив ще бъдат заснети от студентите в документален филм, който ще бъде представен онлайн на страниците на Института по театрознание в Мюнхен.
За Института по театрознание това е първата по рода си среща с България. Целта на тази инициатива е да бъде предизвикан интереса на студентите към историята и културните ценности на страната ни, както и да се укрепи и задълбочи сътрудничеството между български и немски дейци на културата.