PËRFAQËSITË DIPLOMATIKE

Africa

Asia

Australia and Oceania

Europe

North America

South America

Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Republikën e Shqipërisë

Lajme

Pranimi i studentëve në universitetet bullgare për vitin akademik 2022-2023 sipas VKM Nr. 103/1993

Pranimi i studentëve në universitetet bullgare për vitin akademik 2022-2023 sipas VKM Nr. 103/1993

Në lidhje me fushatën e aplikimit të maturantëve në universitete bullgare  për vitin e ardhshëm akademik 2022-2023 në kuadrin e dispozitave të VKM Nr. 103/93, ju njoftojmë si më poshtë:
02 qershor 2022
CALL FOR PROPOSALS Procedure for acceptance of project proposals for grants from the Republic of Bulgaria

CALL FOR PROPOSALS Procedure for acceptance of project proposals for grants from the Republic of Bulgaria

The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria through the Embassy of the Republic of Bulgaria in the Republic of Albania announces a procedure for the acceptance and selection of proposals for projects to be implemented with a grant through the Official Development Assistance of the Republic of Bulgaria, with an initial implementation period in 2023.
30 mars 2022
Nxënësit nga Borja tashmë do të udhëtojnë për në shkollë me minibus të siguruar nga shteti bullgar

Nxënësit nga Borja tashmë do të udhëtojnë për në shkollë me minibus të siguruar nga shteti bullgar

Nxënësit nga Borja tashmë do të udhëtojnë për në shkollë me minibus të siguruar nga shteti bullgar
19 gusht 2021
Ambasadori Raytchevski mori pjesë në Festivalin e Kulturës Bullgare në Durrës

Ambasadori Raytchevski mori pjesë në Festivalin e Kulturës Bullgare në Durrës

"Dita e Bullgarisë" ishte pjesë e edicionit të sivjetshëm të Ditës së Diversitetit Kulturor në Durrës.
18 gusht 2021
Ambasadori Raichevski përshëndeti pjesëmarrësit në Shkollën e parë verore të gjuhës bullgare në Tiranë

Ambasadori Raichevski përshëndeti pjesëmarrësit në Shkollën e parë verore të gjuhës bullgare në Tiranë

Nga 1 deri më 10 korrik 2021, Fakulteti i studimeve të gjuhëve të huaja në Universitetin e Tiranës ishte mikpritës i Shkollës së parë verore të gjuhës bullgare në Republikën e Shqipërisë.
06 gusht 2021
Trashëgimia kulturore nënujore e Detit të Zi u prezantua në Festivalin arkeologjik  evropian „Archeovision“ në Shqipëri

Trashëgimia kulturore nënujore e Detit të Zi u prezantua në Festivalin arkeologjik evropian „Archeovision“ në Shqipëri

Edicioni i parë i Festivalit Arkeologjik Evropian “Archeovision” u zhvillua në Shqipëri nga 16 deri më 30 qershor, duke prezantuar 13 filma nga tetë shtete: Shqipëria, Bullgaria, Republika Çeke, Franca, Gjermania, Greqia, Italia dhe Spanja.
06 korrik 2021
CALL FOR PROPOSALS Procedure for acceptance of project proposals for grants from the Republic of Bulgaria

CALL FOR PROPOSALS Procedure for acceptance of project proposals for grants from the Republic of Bulgaria

The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria through the Embassy of the Republic of Bulgaria in the Republic of Albania announces a procedure for the acceptance and selection of proposals for projects to be implemented with a grant through the Official Development Assistance of the Republic of Bulgaria, with an initial implementation period in 2022.
14 qershor 2021
Shoqata për miqësi bullgaro-shqiptare shënoi Ditën e Botevit

Shoqata për miqësi bullgaro-shqiptare shënoi Ditën e Botevit

Më 5 qershor në qytetin e Korçës u zhvillua eventi përkujtimor me rastin e Ditës së Botevit dhe atyre që vdiqën për lirinë e Bullgarisë, i organizuar nga "Shoqata për miqësi bullgaro-shqiptare" me kryetar Dhimitar Nikolla.
09 qershor 2021
"Letra ime" - një ekspozitë virtuale me rastin e 24 majit

"Letra ime" - një ekspozitë virtuale me rastin e 24 majit

Me rastin e Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, të alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe shkrimit sllav, Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Republikën e Shqipërisë me ndihmën e shkollave të së dielës të organizuara nga shoqatat e pakicës kombëtare bullgare në Tiranë, Elbasani, Korça dhe Bilisht ju ftojnë në një ekspozitë virtuale. Për nder të festës së madhe bullgare, fëmijët nga komuniteti bullgar në Shqipëri vizatuan shkronjat e tyre të preferuara nga alfabeti bullgar. Për shkak të masave kufizuese kundër përhapjes së pandemisë Covid-19, ju ftojmë të shihni vizatimet e tyre të bukura në galerinë tonë virtuale.
25 mars 2021
Prezantimi i studimit të parë në Shqipëri mbi përfitimet e kompostimit

Prezantimi i studimit të parë në Shqipëri mbi përfitimet e kompostimit

Në takimin përfundimtar të projektit “Kompostimi në fermë – për zbutjen e ndryshimeve klimatike” ishte prezantuar botimi i parë dygjuhësh i këtij lloji me informacion teorik, praktik dhe analitik mbi përfitimet prej procesit të kompostimit.
12 mars 2021

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация