The Mission Gallery News

„Восъчна феерия – Батик”

23/01/11

Държавният културен институт към Министъра на външните работи, Посолството на Република Индонезия и Сдружение „Приятели на Индонезия – НУСАНТАРА”  представиха  изложба на Златка Бобева  „Восъчна феерия – Батик” на 23 януари 2011 г. в Галерия „Мисията”.

Батик произлиза от яванската дума „amba”, която означава „пиша” и думата „nitik”. Самата дума обяснява техниката на правене на батик - използване на печат и оцветяване на тъканите. Използват се шаблони и восък, които влияят на степента на оцветяване, а технологията на полагане на специфичния восък ограничава оцветяването и изгражда самото изображение. Батик  е исторически обособен като най-експресивния подобен метод. Все по-разширяващия се обхват от техники, с които творците боравят, дава възможността да се изследва един уникален процес по гъвкав и вълнуващ начин. Батик е умение, което има висока художествена стойност и отдавна е станал характерна част от културата на Индонезия и по-конкретно о-в Ява.
Разнообразието на цветове и отражения в батик е резултат на различни чужди влияния. В началото батик е бил ограничен в своеобразен канон, като някои модели или щампи са се използвали от определени социални прослойки. По крайбрежието батик възприема различни външни влияния донесени от чуждите търговци и завоеватели. Ярките цветове, като червеното например е въведено и разпространено от китайците, които популяризират стила „Феникс”. Европейските колониални държави също допринасят за развитието на батик,  в резултат на което се появяват непознати преди елементи, като лалета, сгради и впрегатни коне, а също и предпочитани от тях като синьо и червено.

Присъствието на българския батик е един от примерите на модерното развитие на този стил и по-конкретно на приложната техника в него и където се случва срещата между  изтока и запада. Творбите на българския автор - Златка Бобева, разкриват един различен аспект на индонезийската култура. Богатството от сюжети и теми, които тя заимства, както от индонезийската така и от българската култура, са своеобразен принос в популяризирането на батик техниката.  С тази изложба отдаваме дължимото на искреното посвещение на българската художничка Златка Бобева, за нейната вдъхновяваща  и задълбочена работа в съхраняване на индонезийското наследство.