NEWS

Галерия

30/06/09

Изложбата „Изчезването”
на Николай Панайотов в галерия „Мисията”
 
2 юли, 2009г от 20.00ч.
ул. Алфред Нобел 2 / срещу входа на МВнР
 
 
С изложбата „Изчезването” на Николай Панайотов, Държавният културен институт към министъра на външните работи открива своята галерия „Мисията”. Събитието е един своеобразен край на продължилия няколко месеца процес на  „изчезване” на Културния институт от сградата на МВнР и появата му на ново място – улица „Алфред Нобел № 2 - срещу входа на Министерството. Откриването на галерия „Мисията” и изложбата „Изчезването” ще бъде на 2 юли, 2009г от 20.00ч.
 
„Всяко изчезване е поява на нещо ново”, споделя Николай Панайотов, чиято изложба ще стане първата културна проява, организирана в галерия „Мисията” на Института.
Експозицията, представяща нови творби на Николай Панайотов, ще отбележи радостната за Института и за всички наши партньори и приятели новина за нова галерия и вярваме нови и интересни събития, които ще се случват в нея.
 
За творческите внушения и вдъхновения  в новите творби на Николай Панайотов самият той пише:
 
 
Изчезването
 
Застава на Брега. Навежда се и избира подходящ заоблен плосък камък. Концентрира се и с едновременно отпуснат и премерено рязък жест го отпраща към искрящата  повърхност на сутрешно-гладката вода.
.....и започват отскачанията. Те са ритмични, в линия се носят едно след друго, там, нататък в последователно замиране........до Изчезването. 
 
(След което Изчезването се завръща по бялата повърхност на платната, за да  продължи ритъма на отскачащите си следи. Те имат подобна логична подреденост, трайност и смисъл).
 
 
Николай Панайотов е роден в София през 1956 г. Работи в Париж, София и севлиевското село Стоките. Представил е десетки самостоятелни изложби в Европа, САЩ и България. Негови произведения са в колекциите на редица престижни европейски колекции. През осемдесетте години активно се занимава със стенопис и мозайки. Последното десетилетие маркира концептуализиране на формата и начина му на работа. Представя инсталации и творби в цялостна художествена среда, в които комбинира монументалния си живописен стил, наративните и  символични сюжети с характерни детайли в рисунка. Творбите на Панайотов запазват доза рефлективност, в тях мащабът и композицията са инструмент на автоцензурата, която запазва картините едновременно богати и чисти.
 
За повече информация:
Държавен културен институт  http://sic.mfa.bg

Йово Панчев / [email protected]  / тел. 807 64 36