Специално издание на PUBLIC POLICIES.bg, посветено на изучаването на паметта за Холокоста

Специално издание на PUBLIC POLICIES.bg, посветено на изучаването на паметта за Холокоста

Ключова тема в настоящия брой на списание PUBLIC POLICY.bg е тази за самите политики на съхранявяне на паметта. Ако академичните програми не предлагат широкообхватни университетски курсове, свързани с Холокоста, тогава откъде адвокатите или бъдещите съдии научават за отриателите на Холокоста, речта на омразата и различни проблеми на малцинствата? Как бъдещите журналисти, политици, държавни служители, полицаи и много други разбират не само настоящите разпоредби по въпроси като реч на омразата, фалшиви новини и изкривявания на миналото, но още повече как и как всъщност разбираме историята, така че да го правим да не го преживеем отново? Накратко, откъде всъщност знаем за Холокоста – от учебните програми или по-скоро от художествената литература и киното? Всичко това намира своя фокус в общ въпрос за политиките за съхраняване на паметта.
Този брой на списанието е посветен изцяло на паметта за миналото. В памет на Холокоста, начина, по който спомняме преследването и начина, по който спомняме, че сме  защитавали сънародниците си и сме се противопоставяме на това преследване. Не можем да променим историята, но можем да я разгледаме в нейната цялост. Това е необходимо не само заради нашата цялост към миналото, но и заради качеството на настоящето и бъдещето, което градим.
Този брой на самото списание има специфичен фокус. Посветен е на институционалните усилия за изграждане на капацитет за отговорно отношение към историята. Изданието представя публикации на девет автори по три важни аспекта на изследователския, образователния и институционалния статус на изследванията на Холокоста:
1. Представяне на резултати от изследвания или теоретични анализи на наследството от Холокоста и проблемите на антисемитизма.
2. Холокостът и антисемитизмът като обект на образование или академично изследване. Става дума за опита и мнението за преподаване на знанието за Холокоста в различни академични програми.
3. Политики за защита на паметта. Статиите в този раздел са фокусирани върху постигнатите резултати на институциите за запазване на паметта за Холокоста, състоянието на правата на човека и проблемите на надигането на антисемитизма.