Синагогата - духовен център на общността

Синагогата - духовен център на общността

До Освобождението на България еврейските общности в Пазарджик, Дупница , Шумен, Кюстендил и Самоков построили красиви молитвени храмове. В периода 1887 – 1930 г. еврейските общини в Пловдив, Добрич, Варна, Видин, Ямбол, Бургас, София, Силистра, Гоце Делчев (Неврокоп) също изградили прекрасни синагоги. Днес в много от изброените градове синагогите вече не съществуват… 
 
 “Тази е вратата господня и само праведните ще влезнат през нея. Вижте новата постройка по плана на Бет-Амикдаша. Това е синагогата, в която хората ще бъдат благословени в името Господне…”.
Надпис от входа на синагогата в Самоков
 
От фонда на Регионален исторически музей – Кюстендил в изложбата са представени декоративни фрески от стенописите в синагогата.
Синагогата е построена през 1883 г. на мястото на по-стара синагога.
„Куполът и свещеният шкаф са изрисувани от изкусната ръка на Моше Шемуел Таджер; той си е служил само с един пергел, ножица и един килим за да изпълнява подобни работи“.
Аврам Таджер, „Исторически бележки за еврейството в България…“ 
 
 
Стените на синагогата били изписани със стилизирани растителни фризове и шестолъчни звезди, като звездите опасват помещението, а растителния фриз е разположен на сводестата арка и купола. Вътрешната украса била допълнена с дърворезбовани медальони
на тавана, като характерната им особеност е оцветяването им. Медальоните са във форма на слънца, в центъра на които са изобразени флорални мотиви.
 
Надписът на надгробна плоча от 1852 г. в двора на синагогата и училището свидетелства, че там е погребан „Ученият равин, Мъдрец Хезкия Бен Йосеф Бераха“.Според различни източници, първата синагога в Кюстендил била дървена постройка, построена през ХVІ в., а сред известните равини, служили в Кюстендил са:
Яаков б. Маим (1687-1730) 
Мордехай Конфорт, автор на Кол Шмуел, Солун, 1787 г.;
Самуел Хаврон; 
Хезкия Бен Йосеф Бераха;
Моше Шемуел Таджер -1873
Авраам Рейтан
 

Централната софийска синагога. Рисунка от Харалампи Тачев. ДА „Архиви“

Харалампи Тачев е ученик и помощник на Борис Шац, първият преподавател по скулптура в Държавното рисувално училище в София. 

„Аз мога да ти препоръчам нашия ученик Тачев, който работи майсторски, но ще трябва да му платите, защото той не е чиновник и живее от изкуството си.” Из писмо на Борис Шац до негов приятел. 8 окт. 1901 г.

Харалампи Тачев работи продуктивно дълги години, като най-известната му работа е гербът на София. Често е търсен и за проекти за декорации на синагоги. Многобройните му скици показват постоянен интерес към особеностите на тези храмове и изобразителна традиция в еврейската култура.