Празничният цикъл

Празничният цикъл

От фондовете на Регионалния исторически музей - София са представени менора и Мегилат Естер.

Сведения за менората са публикувани в Бюлетин на Консисторията през 1932 г., както и в книгата на Аврам Таджер „Исторически бележки за еврейството в България и Софийската община“. Таджер съобщава, че делегация от полковник Аврам Таджер, председател на Консисторията, д-р Хананел, равин на София, Моис Бен Навон, Йосиф Серпир и Арон Бераха  посетили на 6 февр. 1932 г. техни величества царя и царицата в 18,30 ч. и им поднесли подаръка от българските евреи по случай тяхната сватба – една менора и една диплома. Специално е отбелязано, че менората е изработена в Художествената академия "Бецалел" в Палестина под ръководството на професор Борис Шац - един от създателите и на Художествената академия в София.

В изложбата Историческият музей – Самоков показва богато украсена ракла и рокля със сърмена бродерия. 

Раклата е подарена през 1903 г. на Любица и Димитър Йончеви, по случай сватбата им. Димитър Зафиров Йончев (17 май 1879-22 окт. 1936) бил банков чиновник, който през 1903 г. се оженил за Любица Димитрова Иванова (2 февр. 1883-16 май 1959), хранениче на  семейството на Хаджи Зафир Хаджимитов и Хаджи Мариола. 

През 2018 г. Елка и Росица Йончеви даряват красивата ракла на Историческия музей в Самоков. 

Раклата е изработена от Леон Бецалелов, който имал дюкян на ул. „Търговска“ № 86 в Самоков. Според Семейния регистър на Самоковската еврейска община, първият представител на фамилия Бецалел (Бесалел) е Нисим роден през 1834 г., женен за Бохора (1839). Последната сватба, вписана в регистъра е на Моше (1899) и Девора (1899) Бецалел. Фамилията е вписана в регистъра с девет сватби.

Празнична еврейска рокля. Често пъти богатата сърмена бродерия е позната под името „биндали“ (хиляда клонки). В еврейската традиция „биндали“ е рокля, която всеки евреин подарявал на жена си при раждането на първородния му син. 

Красивият Мегилат Естер е описан в музейните регистри като дар за Йосиф Аврам Барух от годеницата му. 1897 г. 

Мегилат   Естер  (Свитъкът на Естер) е 21-та книга от каноническата еврейска Библия и се отнася към Писания. В еврейската традиция  книгата  на Естер е последната от Петте свитъци. ( Персийският  цар Ахашверош устройва седемдневен пир в столицата Суза. Поради отказа на съпругата му - царица Вашти да покаже красотата си пред народа, Ахашверош си избира нова жена – Естер. Заедно със своя чичо Мордехай Естер научава, че царският съветник Хаман подготвя покушение над Ахашверош. Естер предупреждава царя, а Мордохай отказава да се поклони на Аман. Този отказ ядосал Аман и той замислил унищожаването на  евреите в Персия.   Въпреки всички изпитания Естер и Мордехай предотвратяват изтреблението на  своя народ. В памет на този  ден  Мордехай и племенницата му Естер създават празника Пурим. Името на празника произлиза от акадската дума пур – жребий). За свитъка се изработват специални цилиндрични калъфи от сребро, дърво или слонова кост. Върху тях са изобразени сцени от  тази  книга.