Обредните предмети

Обредните предмети

Представените в изложбата предмети от фондовете на Регионален исторически музей - Пазарджик въвеждат в юдейската религиозна церемония.

Свитъкът на Тора се съхранява в синагогата в специален, богато декориран шкаф – ковчег, който стои в източната част на храма. Този ковчег (в България го наричат Арон Акодеш) се закрива със специална богато бродирана завеса – парохет, като освен растителните елементи могат да бъдат бродирани лъвове или елени, които държат корона, а в дните на пости се слага проста бяла материя. 

Парохет от Пазарджик. РИМ – Пазарджик

 

Шофар от Пазарджик. РИМ – Пазарджик.

ШОФАР - духов музикален инструмент, изработен от овнешки или кози рог. Първото споменаване за звука на шофара е в Синайското откровение. Със звука на шофара се обявявало началото на годината. Шофарът е задължителен атрибут за Рош-а шана (новата година).

Ритуални чаши. РИМ - Пазарджик

Към ритуалните предмети се отнася и посудата.
Седем са плодовете, с които била благословена земята на Израил – пшеница, ечемик, грозде, смокиня, нар, маслина и фурми, а техните изображения могат да бъдат открити в синагогите или върху ритуалните предмети.
Голямата чаша за вино има важна роля в еврейския обреден живот. Има специални чаши за кидуш (съботна молитва), хавдала (край на шабат), за пасха или за сватбен обряд. Големите и малки чаши за вино имат различна форма – със и без столче, изработени от сребро и декорирани с гравирани или релефни орнаменти с изгледи от градове, фигури на животни и т.н. Специалните блюда с обозначени места за символично хранене често са украсени със сцени от Пасхалната агада и се използват по време на празничната вечеря (Седер). Има и такива, предназначени за подарък на празника Пурим.Съдът за благовония (хадас, буквално мирта) се използва при церемонията хавдала, в края на съботния ден и има най-различни форми – на плодове, цветя, готически кули, и т.н. 

 

Към синагогалната утвар се отнася и кутия (купа) за благотворителни събирания на пари, стола на равина, табличката с десетте заповеди, ритуалните чаши и умивалниците на входа, декорирани с надписи, а понякога и с орнаменти, шофар, пасхалните и съботни покривки и салфетки, сребърна кутия за етрог (цитрон, един от четирите вида растения – арбаа миним, които се използват от евреите на празника Сукот), специални ножове за приготвянето на маца, дървени кречетала, които са за децата при четенето на Мегилат Естер (децата трябва да заглушават с тях споменаването на името на Аман в празничното отбелязване на Пурим).