Специален панел в програмата на 8-я фестивал Синелибри, посветен на паметта за Холокоста

Специален панел в програмата на 8-я фестивал Синелибри, посветен на паметта за Холокоста

На 8 октомври 2022 година започва кинофестивалът Синелибри, в чието осмо издание са включени над 60 заглавия – адаптация на литературни произведения.  „Преоткритото време“ е мотото на фестивала тази година и чрез него се отбелязва 100 години от смъртта на Марсел Пруст, една от иконите на литературния модернизъм, автор на монументалния роман „По следите на изгубеното време“.  

За едно от специалните събития Фестивалът работи съвместно с Държавния културен институт за представянето на темата за Холокоста в екранни произведения. Панелът е наречен в програмата на фестивала Homo homini lupus и включва три филма.

Фалшификаторът“ е немска филмова продукция, представена на тазгодишното издание на Берлинале. Филмът е създаден по книгата на Сиома Шонхаус, който фалшифицира документи за самоличност, не просто за да избегне депортацията от нацистите, но и да вкуси от прелестите на нощния живот на Берлин.

Режисьорът на филма Маги Перен заедно с композитора Марио Гаврилов ще е гост на фестивала и ще имат среща със зрителите. 

Френската продукция „Сбогом г-н Хафман“ е екранизация на пиесата на Жан-Филип Дагер. Във филма участват едни от най-популярните актьори на съвременното френско кино – Даниел Отьой и Жил Льолуш. В годините на нацистката окупация на Франция незабележим служител в ателието на бижутера Хафман, ще скрие работодателя си в мазето на своя дом. Неща ще се променят, за да открием как един обикновен човек може да потъне постепенно, да попадне в "обикновено" насилие, да се съюзи с окупатора, понесен от алчност, за да прекрачи бариерите на човечността.

Жан Филип Дагер – автор на награждаваната пиеса, по която е направен филмът ще е гост на фестивала и ще има среща с публиката.

Класическият филм на Алън Пакула „Изборът на Софи“ с участието на Мерил Стрип и Кевин Клайн ще предхожда специален дискусионен панел „Психоанализа и кино“, модерирана от д-р Светлозар Василев, психоаналитик, лектор в НБУ, автор на „Огледало на въображението. Психоанализа на филмовото преживяване“.

На пресконференцията в средата на септември за  представяне на програмата на фестивала директорът на ДКИ г-жа Снежана Йовева подчерта, че за работата по подготовката на Национален план за противодействие на антисемитизма и опазване на еврейското наследство сътрудничеството със Синелибри е ценна възможност чрез посланията на киноизкуството да навлезем в територията на индивидуалното и колективно осмисляне на паметта за събитията. Още повече, че сме в навечерието на кръгла годишнина от спасението на българските евреи от депортация и рефлексията върху историята и паметта ще е в центъра на общественото внимание.

И още една специална секция в програмата на фестивала на 17 октомври има отношение към темата за холокоста в екранните произведения. Вечерта ще е посветена на стотната годишнина на Анжел Вагенщайн. Всестранната му творческа и обществена биография ще бъдат отбелязани в специално представяне на филма „Звезди – копродукцията на източно-германската и българска кинематография носи и първия приз за българското кино от фестивала в Кан.

 

Специалните секции във фестивала Синелибри 2022 са част от програмата на Държавния културен институт по инициативата „Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство“