"Посланици на инициативата" очертанията на програмата

"Посланици на инициативата" очертанията на програмата

Ноември 2022 г.

Като част от инициативата Държавният културен институт подготвя семинарна програма, насочена към млади лидери на обществено мнение – журналисти, представители на неправителствения сектор и дипломатическата служба, на образователни институции, студенти в специалност публична администрация и др.

Семинарът

В няколко дискусионни панела, ще бъдат представени целите на инициативата, изготвянето на Национален план за противодействие на прояви на ксенофобия и опазване на еврейското наследство, уроците от събитията от 1940-те и противопоставянето на плановете за депортация на българските евреи, дискриминационните мерки срещу сънародниците ни. Те са важни и днес, когато се сблъскваме с банализирането на прояви на език на омразата, не само в анонимните пространства на социалните мрежи, но и в публичната среда.

Целта на семинара е да изследва възможностите за развитие на комуникационни стратегии, опирайки се на примера от историята за „преследването и спасението“, за съвременните заплахи от разпалвана ксенофобия и антисемитизъм, за начините на остойностяване на този „граждански капитал“, каквото е реакцията на множество общественици, Църквата и представители на българското общество като цяло срещу заплахата. Ще търсим и примери за това, какъв актив за обществото ни е опазването на еврейското културно наследство и приноса на многобройни представители на общността към културата ни.

Профил на номинираните участници - семинарът е насочен към млади професионалисти с лидерски потенциал и с интерес към развитието на комуникационни умения. Ще се проучва и възможността да станат „Посланици на инициативата“ и да са ангажирани в последващи дебати с младежка аудитория.

В процеса на провеждането на семинара те ще се запознаят с основната проблематика на историческите събития от Холокоста, спецификата на „българския случай“, политиките на противодействие на прояви на антисемитизъм. Ще бъдат обсъдени проблемните точки в изграждането на наратив, който разширява познанието за драматичните събития от Холокоста и стойността на съпротивата на обществото срещу депортацията на българските евреи за изграждането на демократични ценности в съвременното общество.