Отбелязваме 10 март „Ден на спасяването на българските евреи и жертвите на Холокоста"

Отбелязваме 10 март „Ден на спасяването на българските евреи и жертвите на Холокоста"

По повод 10 март, денят в който България отбелязва като „Ден на спасяването на българските евреи, жертвите на Холокоста и престъпленията срещу човечеството“ Държавният културен институт представя селекция от няколко документални филми, посветени на темата за съдбата на евреите в България в годините на Холокоста.

Филмите са създадени през различни години, но поставят един и същи въпроси – каква памет за историята и жестоките изпитания може да запази човек, без да изгуби ориентирите за добро и зло. Забравената дума „война“ на европейска територия с трясък се намести в днешния ни ден, за да ни сблъска с арогантното безразличие към човешкия живот и сцените на бежански потоци, ужаса в очите на малки деца. Оправдание ли е да останеш безучастен към злосторството, когато се разразят геополитически бури и какви морални ориентири има българското общество в своя исторически опит?

Филмите ще бъдат промотирани от 7 до 13 март 2022 година и в програмите на българските дипломатически представителства и консулства и пред партньорите на Държавния културен институт в Българо–Норвежкия проект за противодействие на антисемитизма и опазването на еврейското наследство.

picture_002_m.jpg

 1.       „Корабите са пълни“ - филм на Костадин Бонев - възстановява едно необичайно пътуване по суша и по вода. Пътуване, изпълнено с опасности за няколко хиляди деца, изтръгнати от смъртта. В годините на Втората световна война хиляди еврейски деца от Централна и Източна Европа, бягащи от заплахата за унищожение, са преминали през територията на България и са стигнали до обетованата земя – Палестина. Филмът очертава българските маршрути на спасението, а за да се осъществи това уникално пътуване и невероятна организация са помогнали много хора – дипломати, политици и обикновени авантюристи, приемащи семейства. Защо са го направили, могли ли са да постъпят иначе? Филмът очертава и друг маршрут – който няма щастлив завършек – корабите на дунавското пристанище, които поемат своя товар от депортирани хора към гибелната дестинация. Два маршрута – колко хора по тях ще застанат на правилната страна? Кой морален компас ще чуят в душите си, за да отличат доброто от злото.

2.       Филмът на Елка Николова A Question of Survival 

проследява историята на трима герои, чието детство в български еврейски фамилии преминава в тревожните години на антисемитска пропаганда и подготовката за депортация, а вече установени в Ню Йорк се срещат с травматичните спомени на оцелелите от нацисткия Холокост. Размислите им са свързани с желанието да осмислят какво ги е отклонило от трагичния край. Какво още може да се направи за познанието за особения „български случай“ на предотвратената депортация, ролята на множество общественици, представители на интелигенцията и гражданското общество, на Българската православна църква. 

Вижте Трейлър към филма

3.    "Следващото поколение”

Пълнометражният документален филм на режисьорите Ния Александрова и Айелет Хелер пречупва историята през неразказани лични и емоционални истории на две спасени еврейски семейства, чиито корени са в България. Главни герои в лентата са Габриел Ешкенази, който в кариерата си заема постове като началник на Генералния щаб и външен министър на Израел и телевизионната звезда Ошрат Котлер.

"Това не е строго исторически филм. Това е т.нар. road movie, когато двама герои емоционално преживяват едно идване до България и постепенно разбират какво се е случило. Нейната култура, нейната история и усилието на обществото да запази еврейските си сънародници. България не я познават, но чрез търсенето на собствените си корени те научават много неща“, казва режисьорът Димитър Гочев, който е продуцент на проекта.

4- 49,172
Гледайте филма