НОВИНИ

Дванадесетото издание на София Филм Фест

31/01/08

Дванадесетото издание (от 6 до 16 март)  на София Филм Фест предлага програма от около 100 игрални, 20 документални и 60 късометражни филма. Събитието ще бъде открито с прожекция на "А днес накъде" на Рангел Вълчанов.

Тази година фокусът пада връху руското кино, като основните заглавия са някои от най-успешните продукции за 2007 - претендентите за "Оскар" за чуждоезичен филм "12" на Никита Михалков и "Монгол" на Сергей Бодров-старши, "Карго 200" на Алексей Балабанов, "Прости неща" на Алексей Попогребски, "Александра" на Александър Сокуров и "Пътешествие с домашни животни" на Вера Сторожева.

В програмата са седем филма от Холандия. Режисьорът Йос Стелинг тази година е председател на журито. Зрителите ще могат да видят новия му филм "Душка".

Рубриката "Европейски екран" представя новото от някои от водещите имена в световното кино. Ще може да се види абсолютният фестивален хит на 2007 г. "4 месеца, 3 седмици, 2 дни" на румънеца Кристиан Мунджиу, "Амбалаж" на Ян Сверак, "Ирина Палм" на Сам Гарбаск, "Импорт-експорт" на Улрих Зайдел, "Мъжът от Лондон" на Бела Тар, "Вие, живите" на Рой Андершон, "Посещението на оркестъра" на Еран Колирин.

Сред галапрожекциите и предпремиерите се очакват с особен интерес "Катин" на режисьора Анджей Вайда, номинираният за 8 награди "Оскар" There Will be Blood на Пол Томас Андерсън, "Невидими", сред режисьорите на който са Вим Вендерс и Изабел Коаксе, биографичния за Боб Дилън "Няма ме" (Im Not There) на Тод Хейнс, "11-ият час", продуциран от Леонардо ди Каприо.

Българската публика ще има шанса да се срещне и с майсторството на македонския режисьор Милчо Манчевски ("Преди дъжда", "Прах") в най-новия му филм "Сенки", копродукция на Македония, Великобритания, България ("Камера"), Испания.

Общо десетина български филма, завършени след март 2007 г., ще съставят панорамата на новото българско кино. Сред тях са "Шивачки" на Людмил Тодоров, "Моето мъничко нищо" на Дочо Боджаков, "Малки разговори" на Владимир Краев, "Летете с Росинант" на Джеки Стоев. Очаква се за първи път да бъдат представени пред публика окончателно завършените "Хиндемит" на Андрей Слабаков и "Авантюрата Хамлет" на Грег Роуч и Ивайло Дикански (сценарист и продуцент Станислав Семерджиев).

ГОЛЯМАТА НАГРАДА
ГОЛЯМАТА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ в Международния конкурс се присъжда на филма „Русалка” (Русия) с режисьор Анна Меликян.
Наградата се дава за постиженията на филма в режисьорското майсторство, кинематографията, разкадровката, актьорската игра и заиграването с енергията и измислицата.

Наградата е диплом, статуетка и премия от 5,000 евро.


СПЕЦИАЛНА НАГРАДА НА ЖУРИТО
За филм от международния конкурс (диплом)

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА НА МЕЖДУНАРОДНОТО ЖУРИ се присъжда на филма Птицата не може да лети (Холандия-Южна Африка-Великобритания) на режисьорката Трийс Ана за създаването на един уникален и магичен свят.
 
НАГРАДАТА ЗА РЕЖИСУРА се присъжда на Стефан Арсениевич за филма му Любов и други престъпления (Сърбия-Германия-Австрия-Словения) - за поетиката в режисьорския му стил.
Наградата е диплом и парична премия от 1,000 евро.
 
НАГРАДА КОДАК ЗА НАЙ-ДОБЪР БЪЛГАРСКИ ИГРАЛЕН ФИЛМ
НАГРАДАТА КОДАК ЗА НАЙ-ДОБЪР БЪЛГАРСКИ ИГРАЛЕН ФИЛМ се връчва на режисьора Стефан Командарев и оператора Емил Христов за филма Светът е голям и спасение дебне отвсякъде (България-Германия-Унгария-Словения).
Наградата е диплом, статуетка, филмов негатив на стойност 2,000 долара и лабораторни услуги на стойност 2,000 долара осигурени от “Кодак”.
 
НАГРАДА JAMESON ЗА БЪЛГАРСКИ КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ
НАГРАДАТА JAMESON ЗА БЪЛГАРСКИ КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ се присъжда на филма Семейна терапия (България) на режисьора Петър Вълчанов.

От 12-те късометражни филми в конкурсната програма журито отбелязва три, които членовене му смятат за равностойни: „Трети етаж” на Екатерина Денева , „Посредникът” на Драгомир Шолев и победителят – „Семейна терапия” на Петър Вълчанов, който е избран заради особената комбинация на чернен хумор и драматична наситеност.
Наградата е диплом, статуетка и парична премия от 6,000 евро, осигурени от ирландското уиски Jameson.

Победителят в онлайн конкурса на Jameson, който се провежда за първи път у нас, е филмът “История” на Горан Гънчев, събрал най-висок рейтинг и общо 361 точки от гласуването на онлайн публиката. Наградата ще бъде връчена в края на месец март на специална церемония в Дома на киното.
 
НАГРАДА NO MAN’S LAND ЗА НАЙ-ДОБЪР БАЛКАНСКИ ФИЛМ
НАГРАДАТА ‘NO MAN’S LAND’ ЗА НАЙ-ДОБЪР БАЛКАНСКИ ФИЛМ се присъжда от Гилдията на българските кинокритици на филма 4 месеца, 3 седмици и 2 дни (Румъния) на режисьора Кристиан Мунджиу.
Наградата е диплом, статуетка и кашон вино ‘No Man’s Land’, осигурени от “Дамяница”.
 
НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА
НАГРАДАТА НА ПУБЛИКАТА за най-популярен филм на фестивала се присъжда на филма Светът е голям и спасение дебне отвсякъде (България-Германия-Словения-Унгария) на режисьора Стефан Командарев (България).
Наградата, осигурена от Столичната община, e диплом и парична премия от 1 000 лв и бе връчена на българския разпространител на филма АРТ ФЕСТ.
 
НАГРАДА НА ФИПРЕССИ
Журито на ФИПРЕССИ в състав
Лео Соесанто – (Франция)
Керем Акча – (Турция)
Антония Ковачева – (България)
присъди НАГРАДАТА НА ФИПРЕССИ на филма Шивачки (България) на режисьора Людмил Тодоров.
Това е една честна и освежаваща история за несбъднатите мечти и красотата на надеждата в съвременна България, заснета по класически и скромен начин.
 
НАГРАДАТА “ГОРЧИВАТА ЧАША”
НАГРАДАТА “ГОРЧИВАТА ЧАША” на факултета по журналистика и масова комуникация при Софийския университет „Св. Климент Охридски” за принос в развитието на съвременната кинематография на 12-ия София Филм Фест се присъжда на сценариста, режисьора, оператора и копродуцента Спирос Статулопулос за неговия дебютен авторски филм P.V.C.-1 (Колумбия-Гърция-САЩ).
Наградата се присъжда за талантливото и изобретателно използване на естетиката на „предварително осведомената камера” и вътрешно-кадровия монтаж, за да разкаже в един-единствен кадър и в реално екранно време поредния епизод от кошмара на съвременния тероризъм.
 
НАГРАДИ НА СОФИЯ НА СТОЛИЧНАТА ОБЩИНА ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ СВЕТОВНОТО КИНО
 На 12-то издание на София Филм Фест бяха връчени следните НАГРАДИ НА СОФИЯ на Столичната община за цялостен принос към световното кино:
НИКИТА МИХАЛКОВ, режисьор, актьор и продуцент (Русия)
ЖАН-КЛОД КАРИЕР, сценарист (Франция)
МИКИ МАНОЙЛОВИЧ, актьор (Сърбия-Франция)
ВЛАДИСЛАВ ИКОНОМОВ, режисьор (България)
МИЛЧО ЛЕВИЕВ, композитор (България-САЩ)
 
НАГРАДАТА НА НЮ БОЯНА ФИЛМ СТУДИО ЗА НАЙ-ДОБЪР ПИЧИНГ НА СОФИЯ МИЙТИНГС
НАГРАДАТА НА НЮ БОЯНА ФИЛМ СТУДИО (България) ЗА НАЙ-ДОБЪР ПИЧИНГ (публично представяне на филмов проект) в ОСНОВНАТА ПРОГРАМА бе връчена на режисьора Калин-Петер Нетцер (Румъния) и продуцентката Ада Соломон (Румъния) за проекта Медал за храброст.
Наградата е диплом и парична премия от 5,000 евро, осигурени от Ню Бояна Филм Студио (България).
 
НАГРАДАТА НА СИНКРО ЛАБ ЗА НАЙ-ДОБЪР ПИЧИНГ В ДОПЪЛНИТЕЛНАТА ПРОГРАМА НА СОФИЯ МИЙТИНГС
НАГРАДАТА НА СИНКРО ЛАБ (Австрия) ЗА НАЙ-ДОБЪР ПИЧИНГ В ДОПЪЛНИТЕЛНАТА ПРОГРАМА бе връчена на режисьорката Иглика Трифонова (България) и продуцентката Росица Вълканова (България) за проекта Лъжесвидетел.
Наградата е диплом и лабораторни услуги на стойност 5,000 евро, осигурени от Синкро Лаб (Австрия).