Предстоящи

Предстояща изложба “Високи гласове” в галерия „Куб“ - Топлоцентрала по повод 20-годишнината на Държавния културен институт

23/04/25

По случай 20-годишнината от създаването на Държавния културен институт, галерия „Куб“ - Топлоцентрала, в партньорство с Национален музей „Земята и хората“ представя изложбата „Високи гласове“ – мащабен проект, който показва различни гледни точки за връзките на човека със света и правото на живот, като се връща към идеите за гласност, човешко достойнство и единство от зората на демократичните процеси в България.

Изложбата ще бъде открита на 8 май от 18:00 ч. в Галерия Куб – Топлоцентрала, а проектът включва съпътстващи събития с участието на международни автори и мислители.

 В началото на месец май в галерия „Куб“ - Топлоцентрала ще бъде представена изложбата „Високи гласове“ – мащабен проект, куриран от Владия Михайлова, обединяващ артисти в контекста на паметта за миналото и разбирането за настояще. Изложбата отбелязва 20-годишнината от създаването на Държавния културен институт към Министъра на външните работи и представя произведения на единадесет съвременни автори, както и архивни разкази за събитията по обгазяването на Русе през 80-те години, довели до формирането на мащабно гражданско движение в България. В изложбата участват художниците: Александър Лазарков, Алла Георгиева, Валентина Шара, Дина Стоев, Иво Бистрички, Камен Стоянов, Красимира Буцева, Снежанка Михайлова, Стоян Дечев и Оливия Михалтиану,  Юлиян Табаков, а техните произведения са представени в Галерия Куб – Топлоцентрала и Национален музей „Земята и хората“, който е партньор на събитието.

„Изложбата „Високи гласове“ се случва в контекста на конфликтното настояще и кризите на съвременността. Тя се връща към базисни концепции и първични права, както и към неотменими реалности, необходими за самия живот: нуждата от вода, въздух, храна, от сигурност и защита, но също и от свързаност с другите, от свобода, от радост и обич“, коментира Владия Михайлова, куратор на проекта и програматор на Галерия Куб в РЦСИ Топлоцентрала. 

Основа на изложбата дават разказите за обществените и екологични комитети и движения в края на 80-те и началото на 90-те години в България, които представляват форми на спонтанно и публично гражданско обединяване и въплъщават волята за права, свобода и ценност на човешкия живот. В основата на тези процеси стоят протестите на русенските граждани срещу химическия завод „Верахим“ в румънския град Гюргево, който след построяването си през 1981 г. започва да обгазява Русе с хлор, създавайки критична и животозастрашаваща криза за жителите на града. На площада в Русе излизат майки с колички и граждани на града с призиви за бъдеще, за утрешен ден на децата им. В рамките на изложбата „Високи гласове“ публиката на Топлоцентрала ще види филмовите заглавия „Дишай“ (режисьор: Юри Жиров) и „Шест жени“ (сценарий: Детелина Каменова, Веселина Антонова, режисьор: Владимир Кондов), както и документи, публикации, фотографии във връзка със събитията, предоставени от БНТ, БНР, от Държавен архив – Русе, Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Регионален исторически музей, Русе и други институции. 

От гледната точка на  настоящето изложбата преразглежда концепцията за „живот в истина“ на Вацлав Хавел, като поставя в центъра въпросите за живота като политическо и етическо съществуване и за гласовете, издигащи се като позиция и право. Това са гласове – тела, които преодоляват мълчанието и изразяват волята за дишане и достойно съществуване.

 

Разказите от миналото зазвучават заедно с гласовете в настоящето в усещането за загуба на право и смисъл, както и в тревогите за бъдещето, в което се отварят все повече зони на извънредност, изключване и смърт.

Изложбата се обръща и към екосистемния мащаб на съвременното живеене – към водата, въздуха, планетата, видовете и телата, отвъд човешкото. Част от произведенията са намеси в пространството на Националния музей „Земята и хората“, изследвайки символно и метафорично идеята за необратимото влияние на човешкия свят върху природата.

Събитието се реализира с подкрепата на БТА - основен медиен партньор.