НОВИНИ

„Отвъд границите на дълга”

19/05/16


На 19 май 2016 г. в Министерството на външните работи беше открита изложбата „Отвъд границите на дълга”. Това е проект на Министерството на външните работи и сътрудничеството на Кралство Испания и има за цел да запознае публиката с делото и личността на няколко испански дипломати, които помагат на стотици евреи да се спасят от концентрационните лагери, като им издават визи и транзитни документи. Сред тях се откроява името на  Хулио Паленсия и Тубау -  пълномощен министър на Кралство Испания в София в периода 1940-1943., който рискува кариерата и сигурността си, за да спаси живота на много евреи от сефрадски произход в България. Тази негова лична, човешка мисия, го поставя в открит конфликт с властите и преставителството на нацистка Германия, ще бъде запомнена и с решението му да осинови децата на екзекутирания в несправедлив процес еврейски търговец Леон Арие. По този начин им осигурява защитата на испанското гражданство. След този акт испанският дипломат е обявен от властите за „персона нон грата”. Този жест съвпада и с вече надигащата се обществена кампания в България в защита на българските евреи и го прави част от хрониката на безпрецедентната българска съпротива срещу плановете за унищожение.
При откриването на изложбата, директорът на Културния институт - г-жа Людмила Димитрова, благодари на посланика на Кралство Испания в София Хосе Луис Тапия и на г-н Мигел де Лукас - директор на Центъра „Сефарад-Исраел” за тази инициатива и за възможността българската публика да се запознае и отдаде своята почит към делото на Хулио Паленсия и Тубау и всички испански дипломати, спасили  хиляди животи.  Тя изтъкна, че именно Центърът „Сефарад-Исраел” е едно от знаковите места, където през 2013 г. е била представена българската изложба "Силата на гражданското общество- съдбата на евреите в България".       
В приветствието си заместник-министърът на външните работи г-н Румен Александров посочи свързващото между героите на експозицията - всеки от тях безпогрешно е разпознал на коя страна от линията, разделяща хуманизъм и варварство, трябва да застане. Разказът води през съдби и ситуации, давайки усещането не за изключителност, а за промислена и отстоявана позиция. Убеден съм, каза заместник-министърът, че името на Хулио Паленсия и Тубау ще заеме полагаемо място в българската памет в редицата на дипломати, като Вито Позитано, Леандър Леге и Юджин Скайлер,  които страстно са защитили справедливостта. Той използва възможността още веднъж да благодари на посланика на Кралство Испания в София Н.Пр. Хосе Тапия Висенте, който по време на своя мандат в Триполи  застана зад каузата на българските медицински сестри, използвани като изкупителни жертви от един деспотичен режим.
За идеята за създаването на експозицията говори и директорът на Центъра „Сеферад-Исраел” г-н Мигел де Лукас. Историята на съпротивата в името на хуманизма е една от най-добрите визитни картички на Испания. Това е един разказ – валиден за Испания и за България - за ценностите ни като европейци и ни дава увереност, че и най-лошите сценарии могат да бъдат провалени, ако сред нас има личности, за които уважението към човешкия живот са над всичко.
Поздравления към гостите – посланици и дипломатически представители в София, представители на еврейската общност и медии - отправи и един от сродниците на семейство Арие г-н Рене Арав.
Изложбата се организира в сътрудничество с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и е част от събитията, които посолството на Кралство Испания в София организира на 18 и 19 май 2016 г. в памет на испанския дипломат

Виж също

- интервю на посланика на Кралство Испания Н.пр. Хосе Тапия Висенте пред БНР.

- "Панорама ", предаване на БНТ