НОВИНИ

Верди и Вагнер - тема на VII Международно триенале на сценичния плакат

18/11/13
02/10/2013

През октомври София отново е столица на плаката. Международното триенале на сценичния плакат се провежда за седми път с участието на автори от цял свят и над 300 плаката в няколко изложби. Едни от най-влиятелните фигури в света на плаката -  Томаш Богуславски, Полша, Петер Поч, Унгария, Джиянпинг Хе, Китай/Германия пристигат специално в София, за да участват в международното жури за наградите на Триеналето и предвидените в образователната му програма публични лекции. Специални гости на Триеналето са и проф. Лех Майевски – ръководител на прочутото Варшавско биенале, и Рене Уинер – известен изследовател и колекционер от Швейцария.

Една от темите на събитието тази година е 200-годишнината от рождението на великите композитори ВЕРДИ и ВАГНЕР. На нея са посветени близо 120 от плакатите. Част от тях ще бъдат представени и в две пътуващи изложби на ДКИ, който е дългогодишен партньор на Триеналето.

Календар на събитията:

1 октомври 2013, 18.00 часа,  Народен театър „Иван Вазов”,

Откриване на изложбата АНТОЛОГИЯ  НА  БЪЛГАРСКИЯ ТЕАТРАЛЕН ПЛАКАТ

2 октомври 2013, 18.00 часа, Полски институт – София, ул. „Веслец” 12

Откриване на изложбата МЛАДИ ПЛАКАТИСТИ ОТ ПОЛША

3 октомври 2013, 18.00 часа, Галерията на СБХ „Шипка”6:

VII  Международно триенале на сценичния плакат  - 1, 2 ет.

Официална церемония за обявяване на наградите и откриване на Триеналето:

„Велики майстори на плаката от Полша:  Хенрик Томашевски, Ян Леница, Валдемар Свиежи” - 3 ет.

Международно жури 2013: Томаш Богуславски, Полша; Петер Поч, Унгария; Джиянпинг Хе, Китай/Германия; Божидар Икономов, Божидар Йонов, България - 4 ет.

16 октомври 2013, ИНТЕР ЕКСПО ЦЕНТЪР в рамките на изложението COPI’S

Откриване на изложбата ИЗБРАНО ОТ ФОНДА НА ТРИЕНАЛЕТО - „Велики майстори на плаката от Япония: Икко Танака, Шигео Фукуда, Казумаса Нагай” .

Международното триенале на сценичния плакат подкрепя кандидатурата на София за европейска столица на културата – 2019 и се провежда със съдействието на Столична община,  Министерство на културата, Съюз на българските художници, Държавен културен институт към МВнР, Полски институт,  Гьоте институт, Унгарски културен институт,  Народен театър „Иван Вазов”, Асоциация за развитие на София, Интер Експо Център  и  с медийната подкрепа на: БНТ, БНР, БТА, МЕТРОПОЛИС.