Инициативи на Държавния културен институт в месеца на Франкофонията
Март е месецът на Франкофонията – време за честване на богатството на френския език и култура, както и на културния обмен между страните, които споделят тези ценности. България се присъединява като пълноправен член към Франкофонската общност през 1993г., а Държавният културен институт към министъра на външните работи активно участва в отбелязването на този месец, организирайки и подкрепяйки редица значими събития, които подчертават важността на културната дипломация и междукултурния диалог.
На 10 март в изложбеното пространство на Министерството на външните работи беше открита фотографската изложба „Мароко в картини“, която ще остане достъпна за посетители до 31 март 2025 г. Изложбата представя фотографии на ученици от 9. Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“, заснети по време на участието им в международния фестивал FICAP в Мароко и отвежда зрителите на визуално пътешествие – от оживените улици на Маракеш до величествените Атласки планини.
Сред официалните гости на събитието бяха Н. Пр. г-жа Закия ел Мидауи, посланик на Кралство Мароко в България и председател на групата на франкофонските посланици в България, г-н Еманюел Самсон, директор на CREFECO, г-жа Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт и представители на френската и българската културна сцена. Откриването бе съпроводено от изпълнения на хора на Френската гимназия, традиционен марокански танц в изпълнение на формация „Софистик – Живо“, както и дегустация на марокански кулинарни специалитети.
Като част от програмата за месеца на Франкофонията, за втора поредна година Държавният културен институт в партньорство с фондация „Солей“ организират представянето на международната изложба „Посоки 2“. Тя беше открита на 18 март в галерия „Мисията“ с едноминутно мълчание по повод обявеният ден на национален траур свързан с трагичните събития в Република Северна Македония. Събитието бе представено от директора на Държавния културен институт, г-жа Снежана Йовева-Димитрова, приветствени слова отправиха и постоянният секретар на Министерството на външните работи, г-н Иван Кондов и куратора на проекта и президент на фондация „Солей“, г-жа Александрина Исайлова. На откриването присъстваха дипломати от посолствата на някои от франкофонските държави: Грузия, РСМ, Гърция, Албания, както и Н. Пр. г-жа Закия ел Мидауи, посланик на Кралство Мароко в България.
Изложбата представя 24 картини, създадени по време на международния пленер в рамките на Тринадесетия международен франкофонски фестивал „Солей“ в Созопол. В нея участват художници от България, Република Северна Македония, Албания, Грузия, Португалия, Гърция и Франция, които чрез своите творби интерпретират неповторимия дух на морския град и неговото културно наследство.
Франкофонският фестивал вече е част от културна карта на страната и има своя принос за популяризирането на френската култура и изкуство. През годините над 200 художници от 10 държави са участвали в пленерите, организирани от Фондация „Солей“. Те позволяват на творците да установят контакти със свои колеги, да обменят професионален опит и да споделят творчески идеи. Изложбата може да бъде разгледана до 16 април 2025 г.
На 31 март галерия „Мисията“ от 18 часа ще бъде домакин и на специално събитие с участието на съвременната френска художничка Марион Сафриуин от Марсилия. В рамките на срещата тя ще сподели своя опит и ще разкаже за предизвикателствата и възможностите, които съществуват за младите творци в съвременната френска арт сцена. Марион Сафриуин работи основно в областта на живописта и фотографията и използва иновативни техники за създаване на визуални ефекти, които размиват границите между реалност и въображение. Тя ще разкрие как чрез манипулиране на цветове, текстури и светлина изгражда творби, които предизвикват въображението и създават нови измерения в изкуството.
Резиценцията на френската художничка и предстоящата й изложба в галерия Depoo са част от програмата „Абстрактни резиденции“ на Фондация Visionary, която има за цел насърчаване на абстрактното изкуство и културния обмен на международно ниво. Проектът предвижда двупосочен обмен между България и Франция в сътрудничество с Urban Gallery - Марсилия и е подкрепен от Национален фонд „Култура“, Програма Мобилност ’24, Международната организация на франкофонията, Националната художествена академия, галерия Depoo и atelier Bohemingway.
Чрез организираните изложби и културни събития в рамките на месеца на Франкофонията, Държавният културен институт не само акцентира върху значението на френския език и култура, но и създава пространство за диалог и сътрудничество между различни нации. Срещата между традиция и съвременност, между местни и международни творци, превръща този месец в истински празник на изкуството и културната дипломация, доказвайки, че културата е една от най-иновативните и устойчиви платформи за сближаване между обществата и народите.