НОВИНИ

По стъпките на българи, оставили следа в испанската култура

13/06/16

По повод 50-годишнината от смъртта Димитър Димов (1909-1966), посланикът на България в Испания Костадин Коджабашев поднесе цветя на паметната плоча на писателя в Мадрид. Инициативата за почитането паметта на писателя е на Първото българско неделно училище „Св. Иван Рилски“ в гр. Мадрид, ръководено от асоциация „Балкан“ с председател Петя Цанева. С това събитие се поставя началото на дългосрочен проект под наслов: „По стъпките на българи, оставили следа в испанската култура”, като учениците и учителите са избрали да тръгнат по следите на героите от романа „Осъдени души“. Предстои през м. юни да посетят градчето Пеняранда де Бракамонте в провинция Саламанка, където е бил разположен лагерът за болни от петнист тиф, описан в романа, а след това и Гранада.

На събитието, състояло се на 5 юни т. г., бе поканена като почетен гост и испанската писателка Фелисидад Оркин, съпруга на Хуан Едуардо Сунига (р. 1929 г.) – испански писател и преводач, който поради напредналата си възраст бе възпрепятстван да присъства. Специалист по славянски езици, той работи заедно с Тодор Нейков по преводите на испански език на повестта „Жетварят“ на Йордан Йовков (изд. 1944) и романът „Под игото” на Иван Вазов, издаден за първи път в Испания през 1949 г., по-късно превежда поезията на Яворов (1983) и др. Приятел на Димов, Сунига разказва, че по време на честите им и дълги разходки из следвоенния Мадрид, през 1943-1944 г. наблюдава нарастващия интерес у още младия български писател към развоя на наскоро приключилата гражданска война в страната и последиците от нея.

Паметната плоча на Д. Димов е поставена през 1987 г., по инициатива на българската държава на фасадата на сградата, в която писателят е живял в Мадрид и която се намира на елегантния площад Plaza de la Lealtad № 2, в непосредствена близост до музеите „Прадо” и „Тисен”.