НОВИНИ

Нова стратегия поставя културата в основата на международните отношения в Европейския съюз

09/06/16

Комуникация на Върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Франческа Могерини относно стратегия на ЕС за международни културни отношения

В бързо променящия се, взаимосвързан свят, културните взаимоотношения предлагат уникална възможност за подобряване на отношенията между партньорските страните и ЕС. Културата е ценен ресурс/инструмент за справяне с много от предизвикателствата, пред които са изправени Европа и целият свят – като например интеграция на бежанците и мигрантите, противодействие на агресивната радикализация и опазване на културното наследство.
Потенциалът на културния и творческия сектор и икономическите ползи от културния обмен също трябва да се вземат предвид, за да допринесат за приобщаващ растеж и създаването на работни места в ЕС и партньорските му страни.

Няколко страни – държави-членки, Европейският парламент и гражданското общество – призоваха Върховния представител и Европейската комисия да разработят стратегическа визия за развитие и напредък в международните културни отношения. Призивът за изготвяне на такава стратегия е подкрепен също и от програмата Подготвителни действия в областта на културата във външните отношения на ЕС, в която се подчертава необходимостта от прилагане на нов модел на културно сътрудничество.
Интензивното културно сътрудничество, преките контакти и обмяна на идеи между хората ще допринесат за ЕС да се превърне в по-силен участник в световната сцена.

Кои са основните цели на новата стратегия?

Стратегията на ЕС за международните културни ще се фокусира върху три основни цели:

- Подкрепа за културата като двигател за социално и икономическо развитие:
Икономическите ползи от културния обмен са твърде често пренебрегвани. Световната търговия с произведения на изкуството се е увеличила повече от два пъти между 2004 и 2013 година, въпреки световната рецесия. Културата е основен елемент в новата икономика, задвижвана от креативност, иновации, дигитализация и достъп до знания. Индустриите, свързани с култура и творчество, заемат около 3% от световния БВП и дават 30 милиона работни места. Само в ЕС тези индустрии възлизат на повече от 7 милиона работни места. В развиващите се страни данните от изследването на ЮНЕСКО „Индекс на културата в развитието“ показват, че културата допринася за 1,5% до 1,7% от БВП в страни с ниски и средни доходи.
Наличните данни, както за развиващите се, така и за развитите страни, показват, че културният сектор може да заеме съответно от 2% до 7% от БВП, което е повече от много други традиционни промишлени отрасли.
Затова стратегията на ЕС за международни културни отношения трябва да се превърне в стратегия за приобщаващ растеж и създаване на нови работни места.

- Насърчаване на междукултурния диалог и ролята на културата за мирни взаимоотношения между общностите:

Междукултурният диалог, включително и междурелигиозният диалог, е ключов инструмент за насърчаване на изграждането на справедливи, мирни и приобщаващи общества, както и за подчертаване на важността на културното многообразие и зачитането на човешките права. Той създава обща основа и благоприятна среда за по-нататъшен обмен.
Междукултурният диалог ще се насърчава чрез сътрудничество между хората, работещи в културата (културните оператори); чрез културни дейности, укрепващи мира; чрез обмен между млади хора, студенти, изследователи, учени и университетски възпитаници; както и чрез сътрудничество в сферата на опазване на културното наследство.

- Засилване на сътрудничеството в сферата на културното наследство:

Културното наследство е важна изява на културното многообразие, която трябва да бъде защитавана. Възстановяването и популяризирането на културното наследство насърчава туризма и повишава икономическия растеж. Съществуват много възможности за съвместни действия между държави-партньори за развитие на устойчиви стратегии за опазване на културното наследство чрез образователни програми, развитие на умения и обмен на знания.
ЕС подкрепя научните изследващия и иновациите, свързани с културното наследство. Комисията ще подпомогне международните усилия за защита на обекти на културно наследство и ще обмисли законодателно предложение за регулиране на вноса в ЕС на предмети на културата. Също така ще предложи на Европейския парламент и на Съвета на ЕС да се организира Европейска година на културното наследство през 2018 г.
Как ще се изпълнява стратегията и каква ще е ролята на страните-членки?
Успехът на новия подход разчита на принципа, че всички заинтересовани страни ще обединят усилия. Взаимното допълване и синергията между всички основни участници – правителства на държавите-партньорки на всички нива, местни културни организации и гражданското общество, Комисията и Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), държавите-членки на ЕС и техните културни институти – са от съществено значение.
За изпълнение на Стратегията за международни културни отношения ЕС може да разчита на своите 139 делегации и служби, работещи по целия свят, които вече провеждат огромно количество културни дейности в приемащите държави. Делегациите на ЕС ще действат като фактор и ще насърчават синергията и сътрудничеството между национални културни институти и фондации и частни и публични предприятия в целия свят.
Ето защо е важно да се установят стабилни партньорства между всички тези организации. Затова беше създадена и Платформата за културна дипломация на ЕС през февруари 2016 г., която се фокусира върху стратегическите партньори. Управлявана от консорциум от културни институти на държави-членки, Платформата ще съветва Европейската комисия и ЕСВД по въпроси на външната културна политика, ще улеснява изграждането на мрежи, ще провежда дейности със заинтересовани в културата страни, ще разработва обучителни програми за управление на културата.

Проекти, които ще бъдат реализирани в рамките на новата Стратегия

Току-що стартира пилотен проект, чиято цел е създаване на глобална платформа, която да обедини в една различни мрежи от млади предприемачи в областта на културата от Европа и държави-партньори и която да улеснява обмена помежду им. Програмата „Творческа Европа“, основният финансов инструмент на ЕС за култура, е отворена за страни – в съседство с ЕС и за страни в процес на присъединяване, и Комисията ги насърчава да се присъединят към програмата.
11-та програма на ЕФР (Европейският фонд за развитие) в рамките на АКТБ (Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн) ще подкрепи приноса на културните индустрии към социално-икономическото развитие на държавите от АКТБ. Друга инициатива, която ще стартира и която е свързана с междукултурния диалог, ще включва местните власти и ще се финансира в рамките на Инструмента за сътрудничество и развитие (ИСР).
В Южното Средиземноморие ЕС ще продължи да подкрепя Фондация „Ана Линд”, включително и втората фаза на програмата Млади арабски гласове (сега вече разширена и до европейския средиземноморски регион), с цел да задълбочи диалогът между млади лидери и представители на гражданските общества, за да се създават контрааргументи на екстремизма и радикализацията.
В Източно партньорство (ИП) „ИП Културна програма фаза II” подкрепя приноса на културния и творческия сектор за устойчиво хуманитарно, социално и икономическо развитие. В същото време проектът „Урбанистични стратегии в исторически градове” има за цел да стимулира социално и икономическо развитие чрез подобряване на историческото наследство в девет исторически града в Армения, Беларус, Грузия, Република Молдова и Украйна.
Новата стратегия ще позволи насочването на различни, подходящи дейности в конкретни региони или държави. В момента например, Платформата за културна дипломация на ЕС проучва възможностите за културно сътрудничество с Иран, по-специално в областта на културното наследство. Обмислят се и други идеи, като например откриването на Дом на европейската култура в Техеран. Подобни проекти се обсъждат и за Украйна.