НОВИНИ

Изложба в Британския парламент за отбелязване на 70-та годишнина от спасяването на българските евреи

16/01/14

На 9 декември т.г. бе организирана тържествена вечер-изложба в британския парламент за отбелязване на 70-та годишнина от спасяването на българските евреи по време на Холокоста, като част от богатата международна програма, с която страната ни отбеляза през 2013 г. годишнината от това значимо събитие в съвременната българска история.

В официалното откриване на изложбата „Силата на гражданското общество: съдбата на евреите в България, 1940 – 1944 г.” участие взеха г-н Дейвид Лидингтън, министър по европейските въпроси, д-р Албена Танева от Центъра за еврейски изследвания към СУ “Св. Климент Охридски”, г-н Кевин Барън, председател на Британско-българската общопартийна парламентарна група,  г-н Даниел Тауб, посланик на Израел. Домакин на събитието беше българският посланик във Великобритания г-н Константин Димитров.

Изложбата, реализирана от Държавния културен институт към МВнР и д-р Албена Танева, съдържа 21 пана с фотографии, факсимилета и текст, който проследява как се развиват събитията – на международната сцена, позицията на официалните власти и ответните действия на българската общественост.

Тържествената вечер-изложба посрещна около 100 гости, сред които бяха баронеса Варси, министър във Форин офис по въпросите на религиите и общностите, лорд Бозуел - председател на комисията по европейски въпроси в Камарата на лордовете, сър Андрю Бърнс, специален представител на Обединеното кралство по въпросите на Холокоста, членове на Британския парламент, г-н Кирил Сакскобургготски, посланици, акредитирани в Лондон, представители  на еврейски неправителствени организации, приятели на България и на българската общност във Великобритания.

Авторът на изложбата д-р Албена Танева представи спецификата на българския случай и упоритите усилия на българското гражданско общество да спре репресивната политика по време на Втората световна война посредством осъзнат избор на съпротива. Д-р Танева подчерта необходимостта от представяне на обективната истина за събитията от онази епоха, каквато е основната цел на изложбата. Тя заключи, че българският случай е демонстрирал, че дори и най-мрачните сценарии могат да бъдат предотвратени при наличието на представители на гражданското общество, които да излязат в защита на своите принципи, което е приложимо и за нашето съвремие.

В приветствието си към аудиторията министър Дейвид Лидингтън открои добрия пример на българския случай в контекста на актуалните инициативи на британското правителство, насочени към борба с дискриминацията и ксенофобията.

Израелският посланик Даниел Тауб благодари отново на България за спасяването на еврейската си общност във времена на преследвания. Той отбеляза, че тази общност всъщност е общоевропейска по своя характер, тъй като страната ни е проявила етническа толерантност спрямо нея не само по време на Втората световна война, но и в предишните векове когато бягайки от преследвания в Европа, част от евреите са намерили свое спокойно убежище в България.