Предстоящи

Премиера на мемоарната книга на Кевин Айърланд „Назад-напред“ на 31 май в Галерия „Мисията“

20/05/24

Мемоарната книга „Назад-напред“ на новозеландския поет Кевин Айърланд (1933-2023) излиза за първи път на български език. Тя е издание на Фондация „Европа и светът“. В своите мемоари Кевин Айърланд, който е превел стиховете на Христо Ботев, Елисавета Багряна и други големи български поети, описва основно своя престой у нас през периода 1959-1961 г., както и по-краткото си посещение през лятото на 1969 г. Новозеландският литератор разказва с много интересни подробности и чувство за хумор за бита на българите, както и за своето приятелство с видни наши интелектуалци като Цветан Стоянов, Георги Марков, Васил Попов, Петър Увалиев, Рангел Вълчанов и др. Един от най-любопитните епизоди в „Назад-напред“ е запознанството му с красивата студентка по кинознание Дона Маринова, в която той се влюбва от пръв поглед и веднага й предлага брак.

В мемоарите си Кевин Айърланд дава уникални свидетелства за събития, на които е станал очевидец – скандалът с шотландския поет Хю Макдърмид, на когото тогавашните български власти са възнамерявали да възложат превода на стиховете на Ботев, ужасяващата среща на комунистическия лидер Тодор Живков с български писатели, както и британското следствие за убийството на Георги Марков. Той също така разказва за работата си като езиков редактор-стилист в Комитета за приятелство и културни връзки с чужбина, където много му е помагала англицистката Маргарита (Марго) Алексиева – дъщеря на дългогодишния български посланик в Лондон Панчо Хаджимишев.

Кевин Айърланд описва и живота си с Дона, след като властите му позволяват да отведе съпругата си във Великобритания. Домът им в Лондон, където са били съседи с Георги Марков, е бил широко отворен както за командировани български творци, така и за представители на нашата емиграция като Пашанко Димитров, Тодор Лирков и др. Новозеландският поет много е държал на приятелството си с автора на „Задочните репортажи за България“ и дори е превел на английски неговата пиеса „Архангел Михаил“, която получава награда на международния театрален фестивал в Единбург през 1974 г.

Освен живописните описания на българската душевност, природа и дори кухня, Кевин Айърланд е включил в мемоарите си и няколко свои стихотворения, написани у нас. Той подчертава, че престоят му в България е дал тласък на развитието му като поет. Новозеландският литератор публикува първата си (от общо 27) стихосбирки едва през 1963 г., докато работи като коректор във в. „Таймс“. С течение на времето той се налага като един от най-обичаните поети в родината си. За заслугите си към литературата Кевин Айърланд е удостоен с Ордена на Британската империя и с Наградата на министър-председателя на Нова Зеландия.

В представянето на българското издание на „Назад-напред“, което ще се състои в Галерия „Мисията“ към Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България на 31 май 2024 г. от 17.30 часа, ще участват Гергина Дворецка – председател на Фондация „Европа и светът“ и редактор на книгата, и Владимир Дворецки – преводач на мемоарите. Очаква се на премиерата да присъства вдовицата на Кевин Айърланд – проф. Джанет Уилсън, която е главен редактор на списание „Journal of Postcolonial Writing“. „Назад-напред“ ще бъде представена и в рамките на културната програма на Пролетния панаир на книгата в София. Освен това на 2 юни ще се проведе литературна разходка на тема „София на 60-те години на ХХ в. през погледа на новозеландския поет Кевин Айърланд“.